Bağlayıcıların fren balatalarının sürtünme-aşınma performansıüzerine etkisi
Effect of binders on friction-wear performance of brake linings
- Tez No: 910373
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EVRİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde bağlayıcıların fren balatalarının sürtünme-aşınma performansı üzerine etkisi incelenmiştir. Fren balataları taşıtların hızını kontrol altında tutarak frenleme görevini yerine getirirler. Fren balatalarının işlevini yerine getirebilmesi için tutarlı bir sürtünme katsayısı ve düşük aşınma miktarına sahip olmaları gerekmektedir. Fren balatası kompozisyonu içerisinde sürtünme ve aşınma performansını etkileyen farklı özelliklere sahip sürtünme malzemeleri bulunmaktadır. Bu çalışmada hafif ticari ve ağır ticari binek araçların fren sistemlerinde kullanılan fren balatası kompozisyonunu termal bir matris gibi bir arada tutmayı sağlayan bağlayıcılar üzerine çalışılmıştır. Farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip düz fenolik reçine, hızlı pişim fenolik reçine, kauçuk nitril bütadien modifiye fenolik reçine (NBR), heksamin miktarı az olan fenolik reçine ve kaju fıstığı yağı modifiye (CNSL) fenolik reçine olmak üzere 5 reçine türü ile çalışılmıştır. Bu 5 reçine türü ile hacimce %15 reçine oranı baz alınarak reçine miktarını %20 azaltarak ve %20 arttırarak 3 farklı hacimsel oran ile deney tasarımı kurgulanmıştır. Bağlayıcıların fren balatalarında sürtünme aşınma performansı üzerine etkisini incelemek için numuneler Krauss cihazında ECE R90 regülasyonunun 3.2.2 test prosedürüne tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of binders on the friction-wear performance of brake linings was examined. Brake pads perform the braking function by keeping the speed of vehicles under control. For brake pads to work, they must have a consistent coefficient of friction and low wear. The brake pad composition contains friction materials with different properties that affect friction and wear performance. In this study, binders that hold the brake pad composition together like a thermal matrix used in the brake systems of light commercial and heavy commercial passenger vehicles were examined. Five types of phenolic resin have different physical and chemical properties were used: straight, fast curing, nitrile butadiene modified (NBR), low hexamine-content, and cashew nut oil modified (CNSL). With these 5 resin types, an experimental design was designed with 3 different volumetric ratios by decreasing the resin amount by 20% and increasing it by 20%, based on a 15% resin ratio by volume. To examine the effect of binders on the friction wear performance of brake linings, the samples were subjected to the test procedure of ECE R90 regulation 3.2.2 on the Krauss device.