Çocukluk çağında fleksibl bronkoskopi sonuçlarının tanısal açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 910378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ERDEM BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Günümüzde bronkoskopi, göğüs hastalıkları alanında sıklıkla başvurulan invaziv teknikler arasında yer alır. Bu yöntem, trakeobronşiyal yapının incelenmesini, hava yolları, akciğer dokusu ve mediastinal lenf nodlarından histopatolojik inceleme için örneklerin alınmasını mümkün kılar. Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı tarafından FFB işlemi uygulanan çocuk olguların demografik, klinik, radyolojik, laboratuvar özelliklerinin ve işlem ile ilgili verilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2014-1 Nisan 2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı tarafından ayaktan başvuru ya da hastane yatışı esnasında FFB işlemi uygulanan 0-18 yaş arası çocuk olguların verileri geriye dönük incelendi. Hastaların tıbbi kayıtları hastane sistemi (MIA-MED) ve bronkoskopi dökümanları üzerinden retrospektif incelendi.Hastaların demografik özellikleri, bilinen hastalıkları, solunum fonksiyon testi sonuçları, toraks bilgisayarlı tomografi bulguları (BT), bronkoskopi endikasyonu/uygulama yolu/bulguları, bronkoskopi ile ilişkili komplikasyonlar, işlem sırasında kullanılan anestezik ajanlar ve dozları, bronkoalveolar lavaj (BAL) kültür sonuçları ve bronkoskopi işleminin terapötik sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan ortalama yaşı 9.94 + 4.9 (0.2, 18) yıl olan 297 olgunun 154'ü (%51.9) kız, 143'ü (%48.1) erkekti. Kız olguların ortalama yaşı 10.20+4.85 iken erkek olguların 9.65+4.97'ydi ve aralarında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p=0.33). 130 (%43.8) olgunun bilinen bir hastalığı yokken 55 (%18.5) olgunun primer/sekonder immun yetmezlik, 45 (%15.2) olgunun astım, 23 (%7.7) olgunun kistik fibrozis ve 17(%5.7) olgunun primer siliyer diskinezi tanısı mevcuttu. Olgulara en sık FFB yapılma endikasyonu kronik ıslak öksürük (%35.7) iken bunu tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu (%14.5) ve bronkoalveolar lavaj örneği alınması (%13.1) takip etmekteydi. Olguların bronkoskopi öncesi çekilen akciğer bilgisayarlı tomografilerinde (BT) en sık atelektazi (n=135, %45.8) saptanmışken bunu sırasıyla diffüz lokal nodül (n=92, %31.2), peribronşial kalınlık artışı (n=81, %27.5), konsolidasyon (n=78, %26.4) ve bronşektazi (n=75, %25.4) izlemekteydi. Çoğu olguda (%95.6) bronkoskopi ilişkili komplikasyon gözlenmezken 10 (%3.4) olguda desatürasyon, 2 (%0.7) olguda bronkospazm ve 1 (%0.7) olguda laringospazm saptandı. En sık saptanan bronkoskopi bulgusu pürülan bronşiyal sekresyon ve mukus tıkacıydı. (n=117, %39.4). Ayrıca kronik inflamatuvar değişiklik (n=46, %15.5) ve bronkomalazi (n=17, %5.7) diğer yaygın bulgular arasındaydı. 36 (%12.1) olguya terapötik bronkoskopi işlemi uygulanmış olup bu olguların 14'ünde (%38.9) dornaz alfa, 12'sinde(%33.3) asist, 7'sinde(%19.4) serum fizyolojik ile yıkama ve 3'ünde (%8.3) transamin uygulanmıştı. FFB işlem süresi ortalaması 24.6+13.7 (6-90) dakikaydı. BAL kültüründe; 116 (%39.1) olgunun bakteri ve 33(%11.4) olgunun mantar üremesi saptandı. En sık gözlenen bakteriler Haemophilus influenza (n=27, %9.1), Pseudomonas aeruginosa (n=21, %7.1) ve Staphylococcus aureus (n=17, %5.7)'du. Candida spp. (n=16 , %5.5) ve Aspergillus spp. (n=13, %4.5) ise en sık gözlenen mantar türleriydi. 15'er (%53.6) olgunun BAL örneğinde EBV PCR pozitifliği ve CMV PCR pozitifliği mevcuttu. Sonuç: Pediatrik fleksibl fiberoptik bronkoskoplar, pediatrik hastalarda hava yolu anatomisi ve fizyolojisinin değerlendirilmesine ve akciğerden örnek alınmasına olanak tanır. İnvaziv bir yöntem olan bronkoskopi işlemi, tecrübeli uygulayıcılar tarafından,iyi bir preanestezik medikasyon ve işlem sırasında vital bulgu takibi yapılarak güvenilirliği artırılabilir. Anahtar Kelimeler : Pediatrik fleksibl fiberoptik bronkoskopi,Akciğer hastalıkları ,Hava yolu anormallikleri, Tanısal ve terapötik bronkoskopi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Today, bronchoscopy is one of the most frequently used invasive techniques in the field of pulmonology. It allows the examination of the tracheobronchial structure and the collection of samples from the airways, lung tissue and mediastinal lymph nodes for histopathologic examination. The aim of this study was to evaluate the demographic, clinical, radiologic, laboratory characteristics and procedural data of pediatric patients who underwent FFB procedure in the Department of Pediatric Chest Diseases at Akdeniz University. Materials and Methods: Between January 1, 2014 and April 1, 2023, data of pediatric patients aged 0-18 years who underwent FFB procedure during outpatient admission or hospitalization at the Department of Pediatric Chest Diseases of Akdeniz University were retrospectively analyzed. The medical records of the patients were retrospectively reviewed through the hospital system (MIA-MED) and bronchoscopy documents. Demographic characteristics, known diseases, pulmonary function test results, thoracic computed tomography (CT) findings, bronchoscopy indication/application route/findings, bronchoscopy-related complications, anesthetic agents and doses used during the procedure, bronchoalveolar lavage (BAL) culture results and therapeutic outcomes of the bronchoscopy procedure were evaluated. Results: Of the 297 patients included in the study with a mean age of 9.94 + 4.9 (0.2, 18) years, 154 (51.9%) were female and 143 (48.1%) were male. The mean age was 10.20+4.85 years in female patients and 9.65+4.97 years in male patients and there was no statistically significant difference between them (p=0.33). 130 (43.8%) patients had no known disease, 55 (18.5%) had primary/secondary immunodeficiency, 45 (15.2%) had asthma, 23 (7.7%) had cystic fibrosis and 17 (5.7%) had primary ciliary dyskinesia. The most common indication for FFB was chronic wet cough (35.7%), followed by recurrent lower respiratory tract infection (14.5%) and bronchoalveolar lavage sampling (13.1%). Computed tomography (CT) scans of the lungs performed before bronchoscopy revealed atelectasis (n=135, 45.8%), followed by diffuse local nodules (n=92, 31.2%), increased peribronchial thickness (n=81, 27.5%), consolidation (n=78, 26.4%) and bronchiectasis (n=75, 25.4%). Most cases (95.6%) had no bronchoscopy-related complications, while desaturation was observed in 10 (3.4%), bronchospasm in 2 (0.7%) and laryngospasm in 1 (0.7%). The most common bronchoscopy finding was purulent bronchial secretion and mucus plug (n=117, 39.4%). Other common findings included chronic inflammatory changes (n=46, 15.5%) and bronchomalacia (n=17, 5.7%). 36 (12.1%) patients underwent therapeutic bronchoscopy, including 14 (38.9%) with dornase alfa, 12 (33.3%) with asystole, 7 (19.4%) with saline flush and 3 (8.3%) with transamin. The mean FFB procedure time was 24.6+13.7 (6-90) minutes. BAL culture revealed bacterial growth in 116 (39.1%) and fungal growth in 33 (11.4%) cases. The most common bacteria were Haemophilus influenza (n=27, 9.1%), Pseudomonas aeruginosa (n=21, 7.1%) and Staphylococcus aureus (n=17, 5.7%). Candida spp. (n=16, 5.5%) and Aspergillus spp. (n=13, 4.5%) were the most common fungal species. EBV PCR positivity and CMV PCR positivity were present in the BAL samples of 15 (53.6%) patients each. Conclusion: Pediatric flexible fiberoptic bronchoscopes allow the evaluation of airway anatomy and physiology in pediatric patients and the collection of lung specimens. Bronchoscopy, which is an invasive procedure, can be performed by experienced practitioners with good preanesthetic medication and monitoring of vital signs during the procedure. Keywords : Pediatric flexible fiberoptic bronchoscopy, Lung diseases, Airway abnormalities, Diagnostic and therapeutic bronchoscopy.