Wikipedia as a commons
Müşterek olarak Vikipedi
  1. Tez No: 910401
  2. Yazar: YILMAZ ALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. JOHN HONDROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnternet, bu yüzyılın en popüler kitle iletişim araçlarından biridir. Özellikle yeni nesillerin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve özel şirketler interneti ticarileşmeye uygun hale getirmeye çalışmışlardır. Aslında internet kullanıcıları internete bağlanmak için bir miktar para ödemek zorundalar. İnternetin altyapısı şimdiden ticarileşti ve bilgisayar şirketleri dünyanın en etkin ekonomik güçlerinden biri. Ancak hackerlar ve özgür yazılım hareketleri gibi bazı grup ve hareketler bilgiye/bilgiye ücretsiz erişim için alternatif ürünler yaratmışlardır. Ayrıca, bu ürünler internet kullanıcıları tarafından ortaklaşa oluşturulmuştur. Müşterekler fikri internette yeniden ortaya çıktı. Özel şirketlerin ürünleri genellikle ürünleri kapalı kaynak olduğu için kullanıcıları kısıtlar ve kullanıcılar ürünlerde herhangi bir değişiklik yapamazlar. Öte yandan, dijital müşterekler açık kaynak üzerine kuruludur ve kullanıcılar özgür yazılım ve açık kaynak hareketleriyle oluşturulan herhangi bir ürünü değiştirebilirler. Bu nedenle, dijital müştereklerin mantığı, ticarileşmeyi en aza indirmek için internette en etkili yoldur. İnternet tamamen sermaye sahiplerinin kontrolünde ise internetin özgürlüğü tehlikeye girebilir. Bu nedenle, kullanıcılar tarafından yapılan katılımcı üretim (peer production), internetin özgürlüğünü korumak için önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, dijital müştereklerin mantığını ve kullanıcıların onu nasıl kullandığını anlamak için örnek vaka olarak Vikipedi'yi analiz ettim. Dijital müştereklere dayalı web siteleri başarılı olabilirse, internet daha özgür olacaktır. Bu nedenle, daha demokratik, katılımcı bir platform oluşturmak için Vikipedi'yi analiz etmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
The internet provides the users opportunities to create digital commons based-projects, which are based on collaborative production. Wikipedia is one of the most popular digital commons based-projects and tens of thousands of volunteer editors contribute this project. The internet users do not pay any money to access information/knowledge on Wikipedia and personal information of users is not sold by Wikipedia to third parties. Also, it has a huge data storage and the users make use of it to find a great range of information although the reliability of content of Wikipedia is problematic. In short, Wikipedia is a good sample for those who are against the commodification of information/knowledge on the internet