Korunma yöntemleri ile ilgili internetteki web sitelerinin verdikleri bilgilerin yetelilik düzeyi ve doğruluğu
Methods of protection on the internet web sites related to the level of proficiency and accuracy of the information they
- Tez No: 452930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Bu çalışmada; online ulaşılabilen , hormonlu korunma yöntemleri, RİA ve kondom hakkında bilgi veren internet sitelerinin içerdiği bilgilerin doğruluğu ve yeterlilik düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Türkiye'de en çok kullanılan beş arama motoru Google, Windows live, mynet. com, bing, wikipedia tarandı. Windows live, bilgi aranamadığı için, iptal edilerek yerine tıklama sıklığına göre altıncı arama motoru olan blogcu alındı. Her arama motoruna korunma yöntemleri, doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğnesi, spiral, prezervatif, kondom kelimeleriyle girilerek, ilk beş sayfadaki siteler incelendi. Gebelikten korunma yöntemleriyle ilgili yabancı siteler, video, reklam içeren siteler alınmadı. KOK, minihap, enjektabl kontraseptifler, deri altı implantları, RİA, kondom ile ilgili karşımıza çıkan bilgiler etki mekanizması, avantajları, dezavantajları, endikasyoları, kontraendikasyonları, yan etkileri başlığı altında kaydedildi. Sitelerin incelenme ve güncellenme tarihleri, isimleri, yöneticileri, konu ile ilgili resim olup olmadığı, doktora yönlendirip yönlendirmediği kaydedildi. Etki mekanizmaları, avantajları, dezavantajları, yan etkileri Dünya Sağlık Örgütünün 2007 yılında yayınladığı aile planlaması kılavuzuna (Family Planning; Global Handbook for Providers 2007) göre, endikasyonları ve kontraendikasyonları ise kontraseptif kullanma kriterlerinin yer aldığı Dünya Sağlık Örgütünün 2009 yılında yayınladığı kılavuza (Medical eligibility criteria for contraceptive use, fourth edition, 2009) göre incelendi.Bulgular: Bu çalışmada en çok KOK ile ilgili bilgi veren siteye (83), en az minihapla ilgili bilgi veren siteye (28) ulaşılmıştır. İncelenen sitelerin yarısından fazlasının güncelleme tarihi bulunmaktaydı. Sitelerin yarıdan fazlası ziyaretçilerini sağlık kuruluşuna yönlendiriyordu. En çok implantla ilgili bilgi veren siteler (%79), ziyaretçilerini sağlık kuruluşuna yönlendiriyordu. Sitelerin yarıdan azında resim vardı. En çok resim KOK ile ilgili bilgi veren sitelerdeydi. (%37). En çok KOK ile ilgili bilgi veren sitelerin yöneticisi sağlıkçıydı (%52). Sitelerde korunma yöntemleri bazı açılardan değerlendirilmiyordu, bilgiler çoğunlukla doğruydu, yanlış oldukça azdı, çok fazla eksik bilgi vardı. Yöneticisi sağlıkçı olan sitelerde; en çok minihapların kontraendikasyonlarından (%84) bahsedilmiyordu, en fazla doğru bilgi minihapların etki mekanizmasında bulunmaktaydı (%100), en fazla yanlış bilgi %14 ile RİA'nın avantajlarındaydı, en fazla eksik kondomun avantajlarındaydı (%88). Yöneticisi belli olmayan sitelerde; en çok minihapların yan etkilerinden (%94) bahsedilmiyordu, en fazla doğru bilgi minihapların etki mekanizmasında bulunmaktaydı (%94), en fazla yanlış bilgi %20 ile enjektabl kontraseptiflerin uygulama biçimindeydi, en fazla eksik kondomun ve RİA'nın avantajlarında (%83) ve implantın uygulama biçiminde bulunmaktaydı (%83).Sonuç: Yöneticisi sağlıkçı olan ve belli olmayan web sitelerinin; hormonlu korunma yöntemleri, RİA ve kondom ile ilgili verdikleri bilgilerin çoğunluğu doğruydu, yanlış bilgiler az da olsa mevcuttu. Korunma yöntemlerinin bazı yönlerine hiç değinilmemişti. Ayrıca eksik bilgiler de vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the accuracy and reliability of information about hormonal contraceptives, condoms and spirals provided on websites on the internet.Materials and Methodology: First we considered the five most popular search engines in Turkey in our study to search the internet, which correspond to Google, Windows Live, MyNet, Bing and Wikipedia. However, since Windows Live cannot search information, we replaced it with Blogger, which is the sixth most popular search engine in Turkey. By using each search engine, we searched the internet with the terms ?contraceptive methods?, ?contraceptive pills?, ?contraceptive shot?, ?spiral?, ?condom?, and investigated the websites on the first five pages of the search returns.We exluded the non-Turkish and commercial websites. We classified the extracted information according to the following topics: progestin-only pills, mini-pills, injectable contraceptives, hypodermic implants, spirals, condoms according to their influence mechanism, advantages, disadvantages, indications, contraindications and side-effects. We also recorded the date of access of these websites, their update dates, their names, their administrators, whether they have relevant visual elements, and whether they direct their users to a medical institution. We evaluated action mechanims, advantages, disadvantages, and side effects of the contraceptives according to Family Planning; Global Handbook For Providers published by the World Health Organization in 2007; and indications and contraindications according to the fourth edition of Medical Eligibility Criteria for Contraceptive Use, published by the World Health organization in 2009.Results: During our search of the internet, we observed that most of thewebistes (83 %) provided information about progestrin-only pills, while relatively few websites (28 %) provide information about mini-pills. More than half of the websites indicated the dates of their updates. More than half of the websites we considered advise their users to consult with some medical institution. Websites contaning information about implants were the most prevalent among websites directing their users to some medical institution (79 %). Less than half of the websites provided relevant visual illustration elements. Among those websites providing some illustration, the ones related to the progestrin-only pills had the hightest percentage with a percentage of 37%. Moreover, the websites about progestrin-only pills also had the highest percentage (52 %) ofhaving a medical person as an administrator. Most websites did not evaluate the contraceptive method they advertise comprehensively,leaving some facts about them out. Although the information provided was mostly correct with very less incorrect information, too much information was left out. Among the websites having a medical person as an administrator, the most common missing information was about the contraindications of the minipills with a percentage of 84 %, the most common correct information was about heinfluence mechanism of minipills with a percentage of 100%, the most common incorrect information was about the advantages of spirals with a percentage of 14 %, and the most common incompleteinformation was about the advantages of condoms with a percentage of88 %. Among the websites without a medical person as administrator, the most common missing information was about the side effects of the minipills with a percentage of 94 %, the mostcommon correct information was about the influence mechanism ofminipills with a percentage of 94 %, the most common incorrect information was about the usage of the injectable contraceptives a percentage of 20 %, and the most common incomplete information was about both the advantages of condoms and IUDs with a percentage of 88 %, and the usage of implants with a percentage of 83 %.Conclusion: The information provided about the hormonal contraceptives, IUDand condom was mostly correct at both the websites having a medical person as an administrator and the websites without having a medical person as an administrator, while still, there was some incorrect information. Certain aspects of contraceptives were never mentioned in most websites. Moreover, there was some incomplete information.