Bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin ergonomik riskleri ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının belirlenmesi
Determination of ergonomic risks and musculoskeletal disorders of workers in a textile factory
  1. Tez No: 910418
  2. Yazar: GÜLAY GÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÇATIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerin ergonomik riskleri ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Ordu ilinde bir tekstil fabrikasında çalışan toplam 202 işçi oluşturmuştur. Araştırma 01 Ocak-01 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme Formu (REBA) ve Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı (Diskonfor) Anketi (CMDQ) kullanılarak gözlem ve yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson Ki-Kare testi, Fisher's Exact testi, Spearman korelasyon, Kendal's Tau Korelasyon analizi ve Post Hoc Düzeltilmiş Bonferroni testleri kullanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 25 paket programı ile analiz edilmiş ve p˂0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: İşçilerin CMDQ'ya göre en sık sırasıyla sırt (%42.1, 5.92±14.13), bel (%38.6, 5.06±13.84) ve boyun (%37.13, 4.01±10.89) rahatsızlığı yaşadığı belirlenmiştir. İşçilerin REBA risk değerlendirmesi; %66.3'ünün“Düşük risk, değişiklik gerekebilir”, %32.2'sinin“Orta risk detaylı inceleme gerekir, değişiklik acildir”ve %1.5'inin“Yüksek risk, yeniden değerlendirme, uygulama değişikliği gerekir”şeklindedir. İşçilerin cinsiyet, gelir durumu, çalışılan birim ve işe ara verme aralıkları ile REBA skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the ergonomic risks and musculoskeletal disorders of workers working in a textile factory. Material and Method: The sample of this descriptive and correlational study consisted of 202 workers working in a textile factory in Ordu province. The research was conducted between January 01 and November 01, 2024. Data were collected by the researcher through observation and face-to-face interview techniques using the Personal Information Form, Rapid Whole Body Assessment Form (REBA) and Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ). Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson Chi-Square test, Fisher's Exact test, Spearman correlation, Kendal's Tau Correlation analysis and Post Hoc Corrected Bonferroni tests were used in the analysis of the data. The data were analyzed with SPSS for Windows 25 package program and evaluated at a significance level of p˂0.05. Results: According to CMDQ, it was determined that the workers most frequently experienced back (42.1%, 5.92±14.13), waist (38.6%, 5.06±13.84) and neck (37.13%, 4.01±10.89) discomforts, respectively. REBA risk assessment of the workers was as follows; 66.3% as“Low risk, change may be required”, 32.2% as“Medium risk, detailed review required, change is urgent”and 1.5% as“High risk, re-evaluation, change in practice required”. Statistically significant relationships were found between the gender, income status, unit of employment and break intervals of the workers and their REBA scores.