Ergenlerde internet bağımlılığı ile internet aile tutumu, siber zorbalık ve mağduriyet arasındaki ilişki
The relationship between internet addiction and internet family attitude, cyberbullying and victimisation in adolescents
- Tez No: 910419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÇATIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırma, ergenlerde internet bağımlılığı ile internet aile tutumu, siber zorbalık ve mağduriyet arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Ordu ili Gölköy ilçe merkezinde bulunan liselerde öğrenim gören ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma 11 Ocak 2024-04 Kasım 2024 tarihleri arasında 383 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu (YİBT-KF)”,“İnternet Aile Stili Ölçeği”,“Sanal Zorba/Kurban Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Student-t Test, Mann Whitney U testi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between internet addiction and internet family attitudes, cyberbullying and victimization in adolescents. Material and Method: The sample of the descriptive and correlational study was composed of students studying in high schools in Gölköy district center of Ordu province and meeting the criteria for inclusion in the study. The study was conducted on 383 high school students between January 11, 2024 and November 04, 2024. Data were collected by the researcher using the“Personal Information Form”,“Young Internet Addiction Short Form (YİBT-KF)”,“Internet Family Style Scale”,“Cyber Bully/Victim Scale”using face-to-face interview technique. Descriptive statistics, Student-t Test, Mann Whitney U test, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis test, Pearson and Spearman correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data.