Sağlıklı gençlerde kinestetik motor imgeleme eğitimi ve çift görev eğitiminin kognitif ve motor fonksiyonlara etkisi
The effect of kinesthetic motor imagery training and dual task training on cognitive and motor functions in healthy youth
  1. Tez No: 910432
  2. Yazar: SEVTAP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; sağlıklı gençlerde kinestetik motor imgeleme eğitiminin ve çift görev eğitiminin kognitif ve motor fonksiyonlara etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda katılımcılar her grupta 40 katılımcı olmak üzere cinsiyete göre tabakalı randomizasyon ile kinestetik motor imgeleme, çift görev eğitimi ve kontrol grubuna ayrıldı. Motor imgeleme yeteneği Hareket İmgeleme Anketi-3 ve Kutu ve Blok testi ile imgeleme yapıp yapmadıkları ise kalp hızı değişkenlerinin takibi ile belirlendi. Motor fonksiyonları değerlendirmede Berg Denge ölçeği ve Y denge testi uygulandı ve çift görev etkisi hesaplandı. Kognitif fonksiyonlar Stroop Testi ile değerlendirildi. Denge egzeesizleri fizyoterapist eşliğinde 6 hafta boyunca haftada 3 gün ortalama 15-20 dk yapıldı ve tüm gruplarda ilk değerlendirmeler tekrarlandı. Bulgular: Çalışmamız 120 katılımcı ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the effects of kinesthetic motor imagery and dual-task training on cognitive and motor functions in healthy young adults. Materials (Patients) and Methods: In our study, participants were randomly assigned to kinesthetic motor imagery, dual-task training and control groups with stratified randomization according to gender, 40 participants in each group. Motor imagery ability was determined by the Movement Imagery Questionnaire-3 and Box and Block test, and whether they performed imagery or not was determined by monitoring heart rate variables. Berg Balance Scale and Y balance test were applied to evaluate motor functions and the dual-task effect was calculated. Cognitive functions were evaluated with the Stroop Test. Balance exercises were performed for an average of 15-20 minutes, 3 days a week for 6 weeks, accompanied by a physiotherapist, and the initial evaluations were repeated in all groups. Results: Our study was completed with 120 participants.