Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çevrimiçi oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between psychological well-beingand psychological resilience levels and onlinegaming addiction in individuals in emergingadulthood
- Tez No: 910434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çevrimiçi oyun bağımlılığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, beliren yetişkinlik olarak adlandırılan 18-25 yaş aralığındaki bireylerden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, internet ortamında ulaşılan 162 kadın ve 263 erkek olmak üzere 425 katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“PERMA ölçeği”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ve araştırma için uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, Araştırmadan edinilen verilerin istatiksel analizleri için IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız örneklem t testi, anova, pearson korelasyon ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, psikolojik iyi oluş, psikolojik dayanıklılık ve çevrimiçi oyun bağımlılığının cinsiyet, yaş, gelir durumu, eğitim durumuna göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılığın çevrimiçi oyun bağımlılığı ile negatif yönde ilişkili olduğu saptanmış, psikolojik iyi oluşun alt boyutu olan olumsuz duygular hariç diğer tüm alt boyutlar ve psikolojik dayanıklılık ile arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, psikolojik dayanıklılığın ve psikolojik iyi oluşun çevrimiçi oyun bağımlılığında yordayıcı gücü ele alındığında, psikolojik dayanıklılığın yapısal stil ve sosyal kaynaklar alt boyutları ile psikolojik iyi oluşun sağlık alt boyutunun çevrimiçi oyun bağımlılığı toplam puanının %55,1'lik kısmını açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship among psychological well-being and psychological resilience levels and online game addiction in individuals in emerging adulthood was examined. The research study sample consisted of individuals between the ages of 18-25, which is referred to as emerging adulthood. The data of the research were obtained from 425 participants, 162 female and 263 male, who were reached via the internet.“Personal Information Form”,“PERMA scale”,“Psychological Resilience Scale for Adults”and“Game Addiction Scale”were used as data collection tools. The validity and reliability studies of the scales used in the research were carried out and it was concluded that they were suitable for the research. In the analysis of the research data, IBM SPSS 25.0 package programme was used for statistical analysis of the data obtained from the research. Independent sample t test, ANOVA, Pearson correlation and regression analysis methods were used to analyse the data. According to the findings obtained in the study, it was concluded that psychological well-being, psychological resilience and online game addiction were found to differ according to gender, age, income and educational status. In addition, it was found that psychological well-being and psychological resilience were negatively related to online game addiction, and there was a positive and significant relationship between all sub-dimensions of psychological well-being except negative emotions and psychological resilience. Finally, when the predictive power of psychological resilience and psychological well-being in online game addiction was considered, it was concluded that the structural style and social resources sub-dimensions of psychological resilience and the health sub-dimension of psychological well-being explained 55.1% of the total score of online game addiction.