Investigation of possible microorganisms and nanobacteria in the etiology of atherosclerosis
Aterosklerozun etiyolojisinde olası mikroorganizmaların ve nanobakterilerin araştırılması
  1. Tez No: 910450
  2. Yazar: FEYZANUR ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ, PROF. DR. ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünya çapında kardiyovasküler hastalıklar önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Aterosklerotik plak oluşumu kan damarlarının tıkanmasına yol açtığı için kalp ve beyin gibi hayati organlar etkilenir. Bu genel bir süreç olarak kabul edilse de enfeksiyon etkenlerinin rolü her zaman önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada aterom plak oluşumuna sebep olabilecek nanobakteriler dahil bütün mikroorganizmaların metagenomik ve mikrobiyolojik incelemesi hedeflenmiştir. Aterom plak homojenatlarının hücre kültürü ortamında kültürlenmesiyle nanobakteriler yetiştirildi. Nanobakterilerin ayrıntılı moleküler analizi sonucunda bunların insan proteinlerinden oluştuğu gösterildi. Buna göre onların canlı organizmalar değil, biyokristalizasyonla oluşan yapılar olduğu teorisi desteklendi. Aterom plaklardan oluşan iki grup havuz örnekten elde edilen nükleik asitlerin tüm genom dizilimi, metagenomik dizilerin %50'den fazlasının Toxoplasma gondii (T. gondii)' ye ait olduğunu gösterdi. Aterom plakların bireysel numunelerinde T. gondii DNA'sının PZR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile incelenmesi sonucunda 20 aterom plağının 8'inde T. gondii'nin varlığını ortaya çıkardı. Aterom plağı oluşumunun etiyolojisinde T. gondii' nin rolü daha çok kanıt elde edilebilirse, T. gondii enfeksiyonlarını tedavi etme stratejileri gelecekte aterom plağı oluşumunun önlenmesinde önemli hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are one of the leading causes of death worldwide. Since atherosclerotic plaque formation leads to blockage of blood vessels, vital organs such as the heart and brain are affected. Although this is considered a general process, the role of infectious agents has always been an important research topic. This study aimed to examine metagenomic and microbiological investigations of all microorganisms, including nanobacteria, that may cause atheroma plaque formation. Nanobacteria were grown by culturing atheroma plaque homogenates in cell culture medium. As a result of detailed molecular analysis of nanobacteria, it was shown that they consisted of human proteins. Accordingly, it supported the theory that they are not living organisms, but structures formed by biocrystallization. Whole genome sequencing of nucleic acids obtained from two groups of pool samples of atheroma plaques showed that more than 50% of the metagenomic sequences belonged to Toxoplasma gondii (T. gondii). Examination of T. gondii DNA in individual samples of atheroma plaques by PCR (Polymerase Chain Reaction) revealed the presence of T. gondii in 8 of 20 atheroma plaques. If more evidence of the role of T. gondii in the etiology of atheroma plaque formation becomes available, strategies to treat T. gondii infections may become important in preventing atheroma plaque formation in the future.