Folik asit ile modifiye polimerik blendlerin sentezi, karakterizasyonu, ın-vitro ve ın-vivo aktivitesinin belirlenmesi
Synthesis, characterization, determination of in-vitro and in-vivo activity of modified polymeric blends with folic acid
  1. Tez No: 910449
  2. Yazar: AYÇA MEHMETOĞLU AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YILDIRIM, DOÇ. DR. İSKENDER İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Meme kanseri tedavisinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve hormonal tedavi çeşitleri tek başına ya da kombine halinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanılmasının birden çok yan etkisinin yanısıra sağlıklı hücrelere toksik etki sağladığı bilinmektedir. Yan etkilerinin ortadan kaldırılması, ilacın etkinlik süresinin uzatılması ve kontrollü salımı gibi olumlu yönlerin oluşabilmesi için hedefe yönelik ilaç taşıyıcı sistemler kanser tedavisinde büyük bir potansiyele sahiptir. İksabepilon, metastatik meme kanserinin tedavisi için yeni onaylanmış bir kemoterapötik ajandır ve mikrotübüllerin stabilizasyonu yoluyla etki mekanizmasını göstermektedir. Bu amaçla tez çalışmamızda, İksabepilon etkin maddesi yüklü folik asit ile modifiye edilmiş kitosan, aljinat ve kitosan/aljinat blend nanopartikülleri hazırlanmış ve bu bileşiklerin meme kanseri üzerindeki etkinlikleri in-vitro/in-vivo yöntemlerle belirlenmiştir. Ayrıca hazırlanan nanopartikül sistemleri teknesyum-99m (99mTc) radyonüklidi ile işaretlenip, bileşiklerin MDA-MB-231 hücre hatı üzerinde etkinliği değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm deneysel sonuçlar incelendiğinde; hazırlanan nanopartiküllerin ve radyonüklid işaretli formülasyonlarının literatürdeki meme kanserine yönelik yapılan preklinik ve klinik çalışmalara yeni bir bakış açısı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler; İksabepilon (IXA), Folik Asit (FA), Kitosan (CS), Aljinat (CS), Blend Nanopartikül Sistem
Özet (Çeviri)
In the treatment of breast cancer, surgery, radiotherapy, chemotherapy, targeted therapy and hormonal therapy are used alone or in combination. The use of these drugs is known to have multiple side effects as well as toxic effects on healthy cells Targeted drug delivery systems have great potential in cancer treatment to eliminate side effects, prolong drug efficacy and controlled release. Ixabepilone is a newly approved chemotherapeutic agent for the treatment of metastatic breast cancer and demonstrates its mechanism of action through stabilization of microtubules For this purpose, in our thesis study, chitosan, alginate and chitosan/alginate blend nanoparticles modified with folic acid loaded with Ixabepilon active substance were prepared and the activities of these compounds on breast cancer were determined by in-vitro/in-vivo methods In addition, the prepared nanoparticle systems were labeled with technetium-99m (99mTc) radionuclide and the activity of the compounds on the MDA-MB-231 cell line was evaluated. When all the experimental results obtained are examined; it is thought that the prepared nanoparticles and radionuclide-labeled formulations will provide a new perspective to preclinical and clinical studies on breast cancer in the literature. Keywords; Ixabepilone (IXA), Folic Acid (FA), Chitosan (CS), Alginate (ALG), Blend Nanoparticle System