Türk halk müziği geleneğinde ritim bileşeni ve ritim notası yazım modeli önerisi
Rhythm component in Turkish folk music tradition and rhythm notation model proposal
  1. Tez No: 910467
  2. Yazar: TARKAN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Türk Halk Müziği için anlaşılır ve sistematik bir ritim notasyonu geliştirme amacı taşımaktadır. Türk halk müziğinin kendine özgü ritim yapıları ve bileşenleri, mevcut terminoloji ve notasyon sistemleriyle tam olarak ifade edilememekte; bu da müziğin ritmik yapısını kayıt altına alma ve aktarım süreçlerinde eksikliklere yol açmaktadır. Çalışmanın ana ekseni, Türk halk müziğine özgü ritimlerin daha sağlıklı bir biçimde tanımlanması, sınıflandırılması ve notasyon sistemi oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a clear and systematic rhythm notation for Turkish Folk Music. The unique rhythm structures and components of Turkish folk music cannot be fully expressed with existing terminology and notation systems; This leads to a lack of documentation and options in the regular rhythmic register. The main concept of the study is creating a healthier form of identification, classification and notation system data of the rhythms specific to Turkish folk music.