Toplum kökenli pnömoni tanısı ile hastaneye yatırılan hastalarda komplikasyon açısından risk değerlendirilmesi
  1. Tez No: 910474
  2. Yazar: IŞIN SENEM KÖŞKER ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE TURAL KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; hastaneye yatırılan toplum kökenli pnömoni tanılı çocukların izlemde komplikasyon geliştirme oranlarını saptamak, komplike olmayan ve komplike pnömoni tanılı hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve radyografik verilerini inceleyerek komplikasyon gelişimine neden olan risk faktörlerini, komplike pnömoni gelişimini öngörebilmeyi sağlayacak klinik ve laboratuvar verilerini saptamaktır. Yöntem: Mart 2020 ve Mart 2023 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde toplum kökenli pnömoni tanısı ile yatırılarak tedavi edilen 1 ay -18 yaş arası hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastalar; toplum kökenli pnömoni nedeni ile yatışı gerçekleştirilen ve komplikasyon gelişmeyen pnömonili hastalar (KOP), başvuru sırasında komplike pnömoni tanısı almış hastalar (KP) ve yatışından sonra komplike pnömoni gelişmiş olan hastalar (SKP) olarak üç gruba ayırıldı. Bulgular: Çalışmamızda KP+SKP'li grupta yaş ortalaması, 5-10 yaş ile 10 yaş üstü olan hasta oranı, başvuru sırasında antibiyotik kullanım oranı, tanı öncesi antibiyotik kullanım süresi KOP'lu gruba göre daha yüksek olarak saptandı. Cinsiyet, son üç ayda antibiyotik kullanım öyküsü, daha önceden pnömoni geçirme öyküsü, daha önceden pnömoni nedenli yatış öyküsü, prematürite öyküsü, aşılama durumu, şikayet süresi verilerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. SKP'li grupta eşlik eden hastalık oranı diğer gruplara göre daha yüksek ve eşlik eden hastalıklar içinde metabolik hastalıkların, diğer gruplara göre daha yüksek olması anlamlı bulundu. KOP'lu grupta ise solunum sistemi hastalıklarının diğer gruplara göre daha yüksek olması anlamlı bulundu. KP+SKP'li grupta, KOP'lu gruba göre metabolik ve onkolojik hastalıklar daha yüksek saptandı. Başvuru sırasındaki bulgulara bakıldığında, SKP'li grupta diğer gruplara göre çekilme ve dehidratasyon oranının yüksek olduğu, öksürük oranının düşük olduğu saptandı. KP'li grupta, diğer gruplara göre göğüs ağrısı ve hipotansiyon oranları daha yüksekti. KP+SKP'li grupta, KOP'lu gruba göre dehidratasyon, göğüs ağrısı, hipotansiyon, bilinç bozukluğu oranlarının daha yüksek; öksürük oranının ise daha düşük olduğu tespit edildi. Takipne, dispne, hipoksi, apne, ateş, taşikardi bulgularında, başvurudaki oksijen satürasyonunda gruplar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanılmadı. KP+SKP'li grupta, KOP'lu gruba göre hemoglobin değeri, hematokrit, lenfosit sayısı, eozinofil sayısı, trombosit sayısı, albümin değeri daha düşük, ANS/ALS oranı, BUN, CRP, prokalsitonin, D-dimer değeri ortalamaları ve lökopeni, hiponatremi ve hipoalbüminemi varlığı oranları daha yüksek bulundu. Asidoz varlığı, hiperkarbi varlığı ve laktat yüksekliğinde ise gruplar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanılmadı. ROC analizi değerlendirmesi sonrasında ANS/ALS oranı eşik değeri 2,72 (%68,48 duyarlılık, %55,71 özgüllük); CRP düzeyi eşik değeri 12,43 mg/dL (%93,86 duyarlılık, %39,58 özgüllük); BUN düzeyi eşik değeri ise 9 mg/dL (%53,54 duyarlılık, %55,23 özgüllük) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the rates of complications during follow-up in children diagnosed with community-acquired pneumonia who are hospitalized, to determine the risk factors that cause the development of complications and the clinical and laboratory data that will allow us to predict the development of complicated pneumonia by examining the demographic, clinical, laboratory and radiographic data of patients diagnosed with uncomplicated and complicated pneumonia. Method: Patients aged 1 month to 18 years who were hospitalized and treated with a diagnosis of community-acquired pneumonia at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between March 2020 and March 2023 were retrospectively analyzed. The patients were divided into three groups as patients with pneumonia who were hospitalized due to community-acquired pneumonia and did not develop complications (NCP), patients diagnosed with complicated pneumonia at the time of admission (CP) and patients who developed complicated pneumonia after admission (AACP). Results: In our study, the mean age, the ratio of patients aged 5-10 and over 10 years, the rate of antibiotic use at admission and the duration of antibiotic use before diagnosis were found to be higher in the CP+AACP group compared to the NCP group. There was no significant difference between the groups in terms of gender, history of antibiotic use in the last three months, history of previous pneumonia, history of previous hospitalization due to pneumonia, history of prematurity, vaccination status, and duration of complaints. It was found significant that the rate of underlying diseases was higher in the AACP group than in other groups, and metabolic diseases were higher among comorbidities in the AACP group than in other groups. In the NCP group, it was found significant that respiratory system diseases were higher than in the other groups. Metabolic and oncological diseases were found to be higher in the CP+AACP group compared to the NCP group. When the findings at the time of admission were examined, it was found that retractions and dehydration rates were higher and the cough rate was lower in the AACP group compared to the other groups. In the CP group, chest pain and hypotension rates were higher compared to the other groups. In the CP+AACP group, dehydration, chest pain, hypotension, and altered mental status rates were higher and the cough rate was lower compared to the NCP group. There was no significant difference between the groups in tachypnea, dyspnea, hypoxia, apnea, fever, tachycardia findings, and oxygen saturation at admission. In the CP+AACP group, hemoglobin value, hematocrit, lymphocyte count, eosinophil count, platelet count, and albumin value were lower, absolute neutrophil count/absolute lymphocyte count ratio, BUN, CRP, procalcitonin, D-dimer value averages, and leukopenia, hyponatremia, and hypoalbuminemia presence rates were higher than in the NCP group. No significant difference was found between the groups in terms of the presence of acidosis, the presence of hypercarbia and increased lactate. After ROC analysis, the absolute neutrophil count/absolute lymphocyte count ratio threshold value was determined as 2.72 (68.48% sensitivity, 55.71% specificity); the CRP level threshold value was determined as 12.43 mg/dL (93.86% sensitivity, 39.58% specificity); and the BUN level threshold value was determined as 9 mg/dL (53.54% sensitivity, 55.23% specificity).