Metabolik sendromlu hastalarda netrin-1 ve netrin-4 düzeylerinin incelenmesi
Examination of netrin-1 and netrin-4 levels in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 910473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA RAİKA KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Metabolik Sendrom (MetS), insülin direnci ile başlayan ve obezite, glukoz intoleransı, diyabet, aterojenik dislipidemi, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi sistemik bozuklukların birleşmesi sonucu ortaya çıkan ölümcül bir endokrinopatidir. MetS, dünya genelinde prevalansı gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. MetS'nin patofizyolojisinde kronik inflamasyon, endotel disfonksiyon ve oksidatif stres gibi durumlar rol almaktadır. Nöronlara rehberlik edici özellikleri ile bilinen netrin-1 ve netrin-4'ün, kronik inflamasyon ve endotel disfonksiyonu gibi süreçlere dahil olduğu bilinmektedir. Literatür incelendiğinde MetS ve netrin proteinlerini birlikte inceleyen herhangi bir çalışma mevcut değildir. Bu doğrultuda bu çalışmada, MetS'li bireylerin serumlarında netrin-1 ve netrin-4 seviyelerinin incelenmesinin yanı sıra çeşitli biyokimyasal ve antropometrik ölçümlerin yapılması ve tüm bu parametrelerin birbiri ile ilişkininin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya, T.C. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Polikliniğine başvuran ve MetS tanısı alan 40 gönüllü ile herhangi bir hastalığı bulunmayan 40 sağlıklı gönüllü dahil edildi ve tüm gönüllülerin antropometrik ölçümleri (beden kitle indeksi, bel ve kalça ölçümü) yapıldı. Aynı zamanda tüm gönüllülerin serum kan örneklerinde MetS tanısında kullanılan çeşitli klinik biyokimyasal parametre seviyeleri ölçüldü. Gönüllülerin serum örneklerindeki netrin-1 ve netrin-4 seviyeleri ticari ELISA kitleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Metabolic Syndrome (MetS) is a lethal endocrinopathy that begins with insulin resistance and results from the combination of systemic disorders such as obesity, glucose intolerance, diabetes, atherogenic dyslipidemia, hypertension, and coronary artery disease. MetS is a health problem with increasing prevalence worldwide. Conditions such as chronic inflammation, endothelial dysfunction and oxidative stress play a role in the pathophysiology of MetS. Netrin-1 and netrin-4, known for their guidance properties to neurons, are understood to be involved in processes such as chronic inflammation and endothelial dysfunction. A review of the literature reveals no studies examining MetS in conjunction with netrin proteins. Accordingly, this study aims to investigate levels of netrin-1 and netrin-4 in the serum of individuals with MetS along with various biochemical and anthropometric measurements to explore correlations between these parameters. Forty volunteers who applied to the Endocrine and Metabolism Polyclinic of the Republic of Turkey Malatya Training and Research Hospital and were diagnosed with MetS and 40 healthy volunteers without any disease were included in the study and their anthropometric measurements (body mass index, waist and hip measurements) were performed. Additionally, levels of various clinical biochemical parameters used in the diagnosis of MetS were measured in serum blood samples of all volunteers. Netrin-1 and netrin-4 levels in the serum samples of the volunteers were determined by commercial ELISA kits.