İnsan amnion zarının silikona bağlı peri-implant kapsül oluşumuna etkisi - deneysel çalışma
The effects of human amniotic membrane on silicone releated capsule formation-experi̇mental study
- Tez No: 910484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş Plastik cerrahi prosedürlerinde kullanım sıklığı sürekli artan implant mater- yallerinden en sık tercih edileni kuşkusuz silikon polimeridir. Cilt altı dokulara ekspansiyon ve augmentasyon amacıyla uygulanan silikon polimeri, dokular ile karşılaştığı yüzey boyunca (açık yara ile karşılaştığı her alanda) kapsül olarak adlandırılan kollajen yapının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Plasental yapılardan amnion zarı; fetüsün anne karnında geçirdiği süre boyunca bulunduğu, amnion sıvısı ile dolu fiziksel alanı çevreleyen yapıdır. Modern tıp literatürüne göre; 100 yılı aşkın süredir kullanılan amnion zarının immünmodülatuar, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri ve inflamasyon anında hangi yollarla etkisini gösterdiği detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; yaklaşık bir asırdır cerrahinin çeşitli dalları tarafından açık yaraya uygulanan amnion zarının, silikon implant yerleştirilmesi için oluşturulan açık yara yüzeyinde kullanımının, implanta bağlı kapsül oluşumuna etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Materyal ve Metod 30 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçanla yapılan deneyde, elektif sezeryan operasyonu sırasında steril olarak elde edilen amnion zarı, 1 x 1 cm boyutlarında hazırlanan silikon bloklara tek kat ve 5 kat olacak şekilde sarılmış; çıplak silikon blok hayvanın sağ üst, tek kat amnion zarı sarılı silikon blok sol üst ve son olarak 5 kat amnion zarı sarılı silikon blok sol alt torakodorsal bölgesine yerleştirilmiştir. Denekler 3. hafta, 6. hafta ve 12. haftada sakrifiye edilecek şekilde 3 gruba ayrılmış, deney gruplarından alınan örneklere ait histopatolojik ölçümler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular Histopatolojik olarak değerlendirilen piyeslerde amnion zarının zamanla kısmen eridiği görüldü. 5 kat amnion zarı sarılı deney grubunda ise bazı bölgelerde 3. ay sonunda amnion zarının erimeden durduğu ve net olarak seçildiği bölgelerde de periimplant kapsül dokusunu kesintiye uğrattığı görüldü 5 kat amnion zarı sarılı deney grubunda, 6. haftada ölçülen lenfosit sayısının ve 12. haftada ölçülen kapsül kalınlığının anlamlı olarak kontrol grubundan daha az olduğunu tespit edildi. 3, 6 ve 12. haftalarda sakrifiye edilen grupların 5 kat amnion zarı sarılı deney gruplarında yapılan kapsül ölçümlerinde, kapsül kalınlığının zamanla azaldığı görüldü. Sonuç 30 sıçan ile başlayıp sonrasında 24 sıçanla devam ettiğimiz, 12 hafta süren, amnion zarının silikon implanta bağlı kapsül oluşumuna olan etkisini incelediğimiz çalışmada; silikon implantı amnion zarı ile sarmanın, kapsül oluşumunu anlamlı olarak azalttığını gözlemledik. Ayrıca çalışmamızda kullandığımız xenotransplantasyon modelinde amnion zarına yönelik oluşan hücresel reaksiyonun literatürdeki çalışmalarla paralellik gösterdiği ve silikona amnion zarı sarmanın implanta bağlı yabancı cisim reaksiyonunu arttırmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Introduction Ever increasing frequency of implant material usage, silicon polymeres are the most preferred implant material in Plastic Surgery procedures.A fibrotic capsule formation occurs as a result of sub-cutaneus application of silicone polymere for tissue expansion and augmentation. Fetus lives in a sac surraunded by amniotic membrane during in utero life. According to modern medical literature amniotic membrane which has immunmodulatuar, anti-inflamatuar ve anti-bacterial properties , has been used for over 100 years. Aim of this study is to investigate the effects of human amniotic membrane application, on silicone releated capsule formation. Materials and Method During elective sectio procedures, sterilly harvested human amniotic membrane wrapped silicon implants. Monolayer wrapped, five layer wrapped and naked silicon implants was put under the thgoracodorsal skin of 30 sprague-dawley rats. The subjects are sacrified at 3rd, 6th and 12th week. Histopathological measurements of the samples taken from the experimental groups were statistically evaluated. Results In histopathologic examination, amniotic membrane was seen melted with time but especially in 5 layer wrapped group, amniotic membrane was seen clearly and broket he integrity of capsule formation. At the 6th week sacrification group the 5 layer amniotic membrane wraped silicon implant group lymphocyte count is statistically less than the control group. At the 12th week sacrification group the 5 layer amniotic membrane wraped silicon implant capsule thickness is statistically less than the control group. Also the capsule thickness of amniotic membrane wrapped silicon implant group was seen steadily decreased with time. Conclusion As we started with 30 rats and 12 week of duration, our examination showed that wrapping the silicon implant with amniotic membrane is significantly reduced the capsule formation. İn our xenotransplantation model we have showed that amniotic membrane wrapping is significiantly reduced foreign body reaction due to silicon implant.