Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 2020-2023 yılları arasında başvuran çocukluk çağı zehirlenmelerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of childhood poisonings admitted to the emergency department of the Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between 2020 and 2023
  1. Tez No: 910486
  2. Yazar: İDİL KARAŞ GÖRDEBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, çocukluk çağı zehirlenmelerinin demografik özelliklerini, etyolojik faktörlerini, hukuki boyutlarını ve sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirerek, ilgili önleyici stratejilere katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne zehirlenme nedeniyle başvuran 0-18 yaş grubu olgular üzerinde yürütülmüştür. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS), arşiv kayıtları, adli geçici ve kati hekim raporları, klinik notlar, laboratuvar sonuçları ve radyolojik tetkik raporları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışma dahil etme kriterlerini karşılayan toplam 578 olgu analize alınmıştır. İncelenen değişkenler arasında cinsiyet, yaş, zehirlenme etkenleri (ilaç, gıda, kimyasal, koroziv/non-koroziv), alınma yolu (oral, inhalasyon, cilt), başvuru süresi, olay yeri, mevsim, gün, tedavi edilen birim (acil, servis, yoğun bakım) ve hukuki açıdan değerlendirme için TCK kapsamında beden tamlığının bozulma derecesi bulunmaktadır. İstatistiksel analizlerde kategorik veriler için Ki-kare testi, sürekli değişkenler için normal dağılıma uygunluk testleri ve uygun parametrik/parametrik olmayan testler kullanılmış, p0,05). Tedavi birimlerinde en yüksek oran acil servis (%42,7) ve çocuk servisine (%41,3) aittir. Adli değerlendirme açısından geçici hekim raporlarında %46,5'i“Durum Bildirir Geçici Rapor”olarak raporlanırken, hayati tehlike (HT) var/BTM giderilemez rapor oranı %12,5'tir. Kati hekim raporlarında vakaların %99,7'si“HT Yok/BTM Giderilebilir”olarak değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar, çoğu olgunun uzun vadeli hayati risk taşımadığını göstermektedir. Sonuç: Çocukluk çağı zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu ev ortamında ve kaza sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle intihar amaçlı zehirlenmelerin oranı dikkat çekicidir. Elde edilen bulgular, koruyucu sağlık politikalarının güçlendirilmesi ve ailelerin bilgilendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to retrospectively evaluate the demographic characteristics, etiological factors, legal implications, and outcomes of childhood poisonings, thereby contributing to the development of preventive strategies. Materials and Methods: This research was conducted on cases aged 0-18 years who presented to the Emergency Department of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital due to poisoning between January 1, 2020, and December 31, 2023. Data were collected retrospectively from the Hospital Information Management System (HIMS), archived records, provisional and definitive forensic medical reports, clinical notes, laboratory results, and radiological findings. A total of 578 cases that met the inclusion criteria were analyzed. Examined variables included gender, age, poisoning agents (medications, food, chemicals, corrosive/non-corrosive substances), route of exposure (oral, inhalation, dermal), time to presentation, location of the incident, season, day, treatment unit (emergency, pediatric ward, intensive care), and the degree of bodily harm as per the Turkish Penal Code (TCK). Statistical analyses employed chi-square tests for categorical variables, normality tests for continuous variables, and suitable parametric/non-parametric tests, with p0.05). The highest treatment rates were in the emergency department (42.7%) and the pediatric ward (41.3%). In terms of forensic evaluation, provisional medical reports indicated“Informative Status”in 46.5% of cases, while“life-threatening and irreversibly harmful”categories accounted for 12.5%. Definitive medical reports classified 99.7% of cases as“no life threat and reversible bodily harm,”suggesting that most cases did not have long-term life-threatening consequences. Conclusion: Most childhood poisoning incidents occur at home and are accidental in nature, with a notable proportion related to intentional self-harm. These findings underscore the need to strengthen preventive health policies and to educate families on the risks and mitigation strategies associated with childhood poisonings.