Müziğin nonstres testi ve anne anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of music on nonstress test and maternal anxiety
  1. Tez No: 503780
  2. Yazar: HATİCE ERKUN DOLKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Erkun Dolker, H. Müziğin Nonstres Testi ve Anne Anksiyetesi Üzerine Etkisi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Kütahya, 2019. Araştırma, gebelere NST sırasında dinletilen müziğin test sonucuna ve anne anksiyetesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri Ekim 2017-Mart 2018 tarihlerinde, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi NST polikliniğinde toplanmıştır. Araştırmaya deney grubuna 50, kontrol grubuna 50 olmak üzere toplam 100 multipar gebe alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, NST sonuçlarının kaydedildiği NST İzlem Formu, gebelerin anksiyete düzeylerini ölçmek için ise Spielberger ve diğerleri tarafından geliştirilmiş olan Durumluk Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki gebelere NST işlemi boyunca müzik dinletisi uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan gebelere ise rutin NST işlemi dışında hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Deney ve kontrol grubunda bulunan gebelerin anksiyete düzeyleri NST işlemi başında ve sonunda olmak üzere toplam iki kez değerlendirilmiştir. Gebelerin NST sonuçları NST İzlem Formuna kaydedilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 veri analizi paket programı kullanılarak bir uzman yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol grubundaki gebeler arasında sosyo-demografik özellikleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Gebeler obstetrik özellikleri yönünden karşılaştırıldığında gebelik sayısı hariç (p0,05).
Özet (Çeviri)
Erkun Dolker, H. The Effect Of Music On The Nonstress Test And Maternal Anxiety. Kütahya University of Health Sciences, Graduate of Education Institute, Nursing Program, Master Thesis, Kutahya, 2019. This study aimed to determine the effect of music that was listened to by pregnant women during the nonstress test on the test result and maternal anxiety. The data for the research were collected over the period October 2017-March 2018 on the NST policlinic of the Dumlupınar University Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital. A total of 100 multiparous were recruited into the study, 50 into the experimental group and 50 into the control group. The data collection instruments comprised a Personal Data Questionnaire, NST Inspection Form where NST results are recorded and the State Anxiety Inventory developed by Spielberger et al. to measure anxiety levels of pregnants. In the experimental group, music was performed during the NST procedure. There was no intervention to the pregnant women in the control group except the routine NST procedure. The anxiety levels of the pregnant women in both groups were evaluated; one at the beginning, and one at the end of the NST, two times in total. The results were recorded on the NST Inspection Form. The research data were analyzed with the help of an expert using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 data analysis package program. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups in terms of sociodemographic characteristics (p>0,05). When the pregnant women were compared with respect to obstetric characteristics (p0,05).