Acil servise ?karın ağrısı? ile başvuran hastalara tanı alana kadar kendilerinin ve ailelerinin uyguladıkları girişimler ve bu girişimlerin tanılarına etkileri
The interventions applied by the patients themselves and their families, who admitted to the emergency service with a complaint of abdominal pain, until the diagnosis was made and the effect of these interventions on the diagnosis
  1. Tez No: 204210
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN NARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, acil servise karın ağrısı ile başvuran hastaların, tanı alana kadar kendilerinin ve ailelerinin uyguladıkları girişimler ve bu girişimlerin tanılarına olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, 20 Aralık 2006/ 20 Şubat 2007 tarihleri arasında Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne karın ağrısı şikayeti ile başvuran 100 hasta oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak; hastaların sosyo-demografik özelliklerinin bulunduğu ?Kişisel Bilgiler?, ağrı özelliklerinin yer aldığı ?Ağrıya İlişkin Bilgiler?, hastaneye başvurmadan önce yapılan uygulamaların ve acil serviste yapılan tedavi basamaklarının belirlendiği ?Uygulamalar? ve tanı sonrasında hastanın takip sürecini içeren ?Prognoz? bölümlerinden oluşan ?Hasta Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 13.0 Windows paket programı kullanılarak yüzdelik ve khi-kare (Chi-square) analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir.Hastaların aldıkları tanıların yaş gruplarına göre dağılımının literatürle uyumlu olduğu saptanmış ve bu sonuç istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
This investigation has been done with the aim to be descriptive of the patients applying emergency service as a complainant of the stomachache and the implementation of their relatives and by themselves, and the effects of those to the diagnosis.One hundred patients appealed with the stomachache to Emergency Service of Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi between December 20,2006-February 20,2007 have been generated the examples of this investigation.?The Information Form of Patient? contains parts; the socio-demographic properties of patients? ?Personal Information? features of ache ?Information Related Pain? the determination of the steps of the treatment applied in emergency service and the applications made before the appeal to the hospital ?Implementation? the process of observation of patient after the diagnosis ?Prognosis? had been used as a tool to collect data.The data which obtained as a result of the investigation has been evaluated with using SPSS 13.0 Windows Packet Programme and the technique of Chi-Square.It has determined that the diagnosis obtained from the patients and its result to the age group are appropriate to source and this result has found highly significant statistic (p