Görsel Sanatlar eğitiminde öğretmen adaylarına çevre bilinci ve sürdürülebilirlik temelli öğretim uygulamaları ve öğrenme deneyimleri
Teaching practices and learning experiences based on environmental awareness and sustainability in Visual Arts education
- Tez No: 910499
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK KIRATLI ERTEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaşadığımız dünyada, insanların beslenme, barınma ihtiyaçları ile giyinme ihtiyaçlarımıza da“doğa”karşılık vermektedir. İnsanların“modernleşme”adı altında yaptığı çevre tahribatı ve kirliliği ile oluşan doğal felaketler, hastalıklar ve çevre bilimle ilgili türlerin yok oluşu, insan hayatının devamlılığı için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu tahribatlar sonucunda yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalınan sorunlar, değişen iklimler, azalan su kaynaklarının yanı sıra artan nüfus için üretim kaynaklarının bilinçsiz kullanımı gibi pek çok gelişme, doğayı, çevreyi ve canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Doğal çevremizin yok olmaya başlaması, insanlar bu tahribatı fark edip kurtarmaya çalışmaları beraberinde yeni arayışlar getirmektedir. Bu arayışlar“çevre bilinci”ve“sürdürülebilirlik”kavramlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu kavramların öğretilmesi ve uygulanması sonucunda, insana ve doğaya zarar vermeyen yöntemler araştırılarak sanat alanında da kullanım alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Sürdürülebilirlik, gelecek neslin ihtiyaçlarını karşılama yetisine zarar vermeden günümüzdeki ihtiyaçları karşılayabilen bir kavramdır. Bu araştırma ile resim–iş öğretmenliğinde öğrenim gören öğretmen adaylarına çevre bilinci ve sürdürülebilirlik temelli öğretim uygulamaları ile deneyim kazandırıp bu kavramlarla hakkında farkındalık oluşturarak, gelecek nesiller için sanat ve doğa arasında bir çevre bilinci sağlamaktır. Ayrıca, sürdürülebilirlik kavramı kapsamında yer alan atık malzemeleri kullanarak, yeniden ve estetik bir biçimde değerlendirilmesini sağlayıp, farkındalık yaratarak, öğretmen adaylarının farklı ve bilinçli bir bakış açısına sahip olarak yetişmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In the world we live in,“nature”responds to our needs for food, shelter and clothing. Natural disasters, diseases and extinction of environmental science-related species caused by environmental destruction and pollution caused by people under the name of“modernization”pose a threat to the continuity of human life. As a result of these destructions, many developments such as the problems facing the threat of extinction, changing climates, decreasing water resources as well as the unconscious use of production resources for the increasing population negatively affect the nature, environment and living things. The disappearance of our natural environment, the fact that people realize this destruction and try to save it brings new searches. These searches have led to the emergence of the concepts of“environmental awareness”and“sustainability”. As a result of teaching and applying these concepts, methods that do not harm people and nature have been researched and areas of use have begun to be created in the field of art. Sustainability is a concept that can meet the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their needs. With this research, it is aimed to provide environmental awareness to pre-service teachers studying in the art and art teaching department. awareness and experience with sustainability-based teaching practices future generations by raising awareness about these concepts. to provide an environmental awareness between art and nature. Also, reuse by using waste materials within the scope of the concept of sustainability. and aesthetic evaluation and by raising awareness, teacher candidates have a different and conscious perspective to raise children and young people.