Trans kadın nüfusun ikametgâh hareketliliği ve mekânsal tercihleri: İzmir örneği
Residential mobility and spatial preferences of transgender women in the case of Izmir
  1. Tez No: 910524
  2. Yazar: YUSUF NAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
LGBTİ+ nüfusun ve daha spesifik olarak transgender nüfusun kentsel mekân kullanımı son yıllarda giderek önem kazanan bir araştırma konusu haline gelmiştir. Türkiye'de de bu konudaki çalışmalar artmaktadır. Bu araştırmada, trans kadınların ikametgâh hareketliliği eğilimleri ve şehirsel mekân kullanımları Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir örneğinde incelenmiştir. İzmir'de ikamet eden, 18 yaş üzerindeki 15 trans kadın araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Nitel yönteme dayanan bu araştırmada derinlemesine görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Erişilmesi güç bir nüfus grubu oldukları için, kartopu örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcıların, içinde büyüdükleri aile evinden ilk olarak neden ve nasıl ayrıldıkları, bugüne kadarki konut kariyerleri ve bugün İzmir'de ikamet ettikleri mahalleyi ve konutu neden tercih ettikleri sorulmuştur. Ayrıca, İzmir şehrindeki mekânsal kullanımları ve genel olarak İzmir'de yaşamak hakkındaki görüşleri hakkında da sorular sorulmuştır. Trans kadınların İzmir'e ilişkin deneyimleri hakkında, çevrimiçi röportaj videolardan ve yazılı dokümanlardan da veri kaynağı olarak yararlanılmıştır. Trans kadınlardan bazıları, literatürle örtüşen bir şekilde, çalışma, eğitim, konut kalitesi, erişebilirlik, merkeziyet vb. nedenlerle ikamet yerini değiştirmektedir. Ancak büyük bir çoğunluğu, cinsiyet kimliği-temelli ayrımcılık nedeniyle sürekli yer değiştimektedir. Kısa süreli kalışlarla karaterize olan konut kariyeri, onları kalıcı bir yuva duygusu geliştirmekten alıkoymaktadır. Dolayısıyla, temel bir insanî ihtiyaç olan yer bağlılığı ve köklülüğün gelişmesi, trans kadınlar için aile evinden başlayarak, her aşamada zordur. Ayrımcı davranışlarla mücadele edebilmek amacıyla, ev değiştirme sürecinde bazı taktikler geliştirmişlerdir. Bir konut sahibi olmak ya da trans kadın bir ev sahibinin kiracısı olmak, trans kadınlar için özellikle önemli görünmektedir. Formel bir istihdam olanağının sınırlı olması, konut kredilerinden yararlanılmasını oldukça güçleştirmektedir. Trans kadın nüfus, İzmir'in, merkezî bir ilçe olan Konak ilçesinin Alsancak ve Hatay semtlerinde yoğunlaşmıştır. Bundan başka, Bornova, Karabağlar, Buca ve Bayraklı diğer lokasyonlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Urban spatial use by LGBTI+, and more specifically transgender population, has become an increasingly important research topic in recent years. Studies on this subject are also increasing in Turkiye. In this research, residential mobility and urban spatial use among transgender women were examined in the case of Izmir, the third largest city of Türkiye. 15 trans women over the age of 18, residing in Izmir, constitute the sample of the research. In this qualitative research method, data was collected through in-depth interviews. Since trans women are a difficult-to-reach population group, the snowball sampling method was preferred. Participants were asked why and how they first left the family home they grew up in, their housing careers to date, and why they chose the neighborhood and house they currently reside in in Izmir. They were also asked questions about their spatial use in the city of Izmir and their opinions about living in Izmir in general. Online interview videos and written documents were also employed to understand trans women's urban experiences in Izmir. Some of the trans women, in line with the literature, change their houses due to reasonas such as employment, education, housing quality, accessibility, centrality, etc. However, the vast majority are constantly displaced due to gender identity-based discrimination. Residential careers characterized by short stays prevent them from developing a permanent sense of home. Therefore, the development of place attachment and rootedness, a basic human need, is difficult for trans women at every stage, starting with the family home. In order to combat discriminatory behavior, they have developed some tactics during the house changing process. Owning a house or being a tenant of a trans woman landlord seems particularly important for trans women. Since most of them do not have formal employment, it is rather diffcult for them to get a mortgage loan. The transgender women is concentrated in the Alsancak and Hatay neighbourhoods of Konak, the central district of the city of Izmir. Additionally, Bornova, Karabağlar, Buca and Bayraklı are among the other locations.