Etik liderliğin sessiz istifa üzerindeki etkisinde örgütsel adaletin rolüne yönelik bir araştırma
A study on the role of organizational justice in the impact of ethical leadership on quiet quitting
- Tez No: 910523
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, etik liderliğin sessiz istifa üzerindeki etkisinde örgütsel adaletin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, örgütsel davranış alanında giderek önem kazanan sessiz istifa kavramını, etik liderlik ve örgütsel adalet perspektifinden ele alarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini özel sektör çalışanları oluştururken, örneklem olarak kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 170 çalışan belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, demografik bilgi formu ile birlikte etik liderlik, örgütsel adalet ve sessiz istifa ölçekleri kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış, ardından hipotezleri test etmek için korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Aracılık etkisini incelemek için Baron ve Kenny'nin (1986) önerdiği aracılık analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, etik liderliğin sessiz istifa üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Örgütsel adaletin de sessiz istifa üzerinde benzer şekilde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Etik liderlik ile örgütsel adalet arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki bulunmuştur. Aracılık analizi sonucunda, örgütsel adaletin etik liderlik ve sessiz istifa arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında, örgütlerde etik liderlik uygulamalarının ve adil bir çalışma ortamının sağlanmasının sessiz istifa eğilimini azaltabileceği sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin etik davranışlar sergilemesi ve çalışanların adalet algılarını güçlendirmesi, sessiz istifanın önlenmesinde önemli rol oynayabilir. Araştırma, insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ve örgütsel davranış literatürüne katkı sağlamakta, gelecek çalışmalar için yeni araştırma alanları önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of organizational justice in the effect of ethical leadership on quiet quitting. The research seeks to contribute to the literature by addressing the concept of quiet quitting, which is gaining importance in the field of organizational behavior, from the perspective of ethical leadership and organizational justice. The population of the study consists of private sector employees, while the sample was determined as 170 employees selected through convenience sampling. Data collection tools included a demographic information form along with ethical leadership, organizational justice, and quiet quitting scales. Validity and reliability analyses of the scales were conducted, followed by correlation and regression analyses to test the hypotheses. The mediation analysis method proposed by Baron and Kenny (1986) was used to examine the mediating effect. Research results showed that ethical leadership has a significant negative effect on quiet quitting. Organizational justice was also found to have a similar significant negative effect on quiet quitting. A strong positive relationship was found between ethical leadership and organizational justice. As a result of the mediation analysis, it was revealed that organizational justice plays a full mediating role in the relationship between ethical leadership and quiet quitting. In light of these findings, it was concluded that implementing ethical leadership practices and ensuring a fair working environment in organizations could reduce the tendency towards quiet quitting. Managers exhibiting ethical behaviors and strengthening employees' perceptions of justice can play an important role in preventing quiet quitting. The research contributes to human resource management practices and organizational behavior literature, suggesting new research areas for future studies.