Anime filmlerinde biçem: Hayao Miyazaki örneği
Style in anime films: The example of Hayao Miyazaki
- Tez No: 910528
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE KABADAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Biçem, tüm sanat dallarıyla ilişkili bir kavramdır. Sinema için, bir yönetmenin filmlerinde kullandığı tekniklerin sistematik olarak sıralanması şeklinde tanımlanmaktadır. Sinemanın biçemsel öğeleri; anlatı yapısı, mizansen, sinematografi, kurgu ve sesten oluşmaktadır. Animasyon sinemasındaki ilerlemeler canlı-aksiyon sinemanın biçemsel ve teknik gelişmelerine paralellik göstermektedir. Animasyon sinema, zaman içinde canlı-aksiyon sinemadan ayrılarak kendi biçemini oluşturmuştur. Japon animasyonu için kullanılan bir terim olan anime, Batı biçeminden etkilenmekle birlikte kendi ulusal biçemini yaratmıştır. Animelere özgü olan bu biçem, Japonya'nın tarihsel dönemlerinden, kültüründen, sanatından, dini ve geleneksel motiflerinden etkilenmiştir. Animelerin önemli temsilcilerinden biri olan yönetmen Hayao Miyazaki de animelerin genel biçemsel öğelerini kullanarak kendi kişisel biçemini oluşturmuştur. Bu bağlamda tezde, Hayao Miyazaki'nin biçemi, dört temel filmi, Rüzgârlı Vadi (1984), Gökteki Kale (1986), Komşum Totoro (1988) ve Ruhların Kaçışı (2001) animeleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Style is a concept related to all branches of art. For cinema, it is defined as the systematic ordering of the techniques used by a director in his films. The stylistic elements of cinema consist of narrative structure, mise-en-scene, cinematography, editing and sound. The advances in animation cinema are in parallel with the stylistic and technical developments in live-action cinema. In line with these developments, animation cinema has gradually separated from live-action cinema and created its own style. Although anime, a term used for Japanese animation, is influenced by Western style, it has created its own national style. This style, which is unique to anime, has been influenced by Japan's historical periods, culture, art, religion and traditional motifs. Director Hayao Miyazaki, one of the important representatives of anime, has created his own personal style by using the general stylistic elements of anime. In this context, in this thesis, Hayao Miyazaki's anime style is analysed through his four main films, Valley of the Wind (1984), Castle in the Sky (1986), My Neighbour Totoro (1988) and Spirited Away (2001).