Hak Dîni Kur'ân Dili tefsiri bağlamında kadın-erkek eşitliği
Equality of men and women in the context of the tafseer Hak Dîni Kur'ân Dili
- Tez No: 910532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslam'da çeşitli hak ve sorumluluklar noktasında kadın ile erkek arasında bazı farklılıklar ve özel düzenlemeler mevcuttur. Bu farklılıklar biyolojik ve fizyolojik, olgularla ilişkilendirilse de eşitlik temelinde çeşitli tartışmalara sebep olmuştur.“Hak Dîni Kur'ân Dili”tefsiri bağlamında ele alınan bu çalışmada insanın yaratılışı, yaratılıştan gelen özellikleri, sosyal statüleri vb. olguların hak ve sorumluluklar üzerinde ne denli etkiye sahip olduğu, özellikle bunların kadının konumlandırılmasında bir etkiye sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Söz konusu biyolojik ve fizyolojik farklılıkların, bir eşitsizlik oluşturup oluşturmadığı ya da kadına karşı tutumu nasıl etkilediği klasik ve modern dönem yaklaşımı bağlamında incelenmiş olup dönemler arasındaki yorum farklılığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Islam, there are some differences and special regulations between men and women in terms of various rights and responsibilities. Although these differences are associated with biological and physiological phenomena, they have caused various discussions on the basis of equality. In this study, which is dealt with in the context of the tafsir of 'Hak Dîni Qur'ân Dili', the creation of women and men, their inherent characteristics, their social status, etc. It has been investigated to what extent the facts have an effect on their rights and responsibilities and whether these rights and responsibilities have an effect on the positioning of women. Whether the biological and physiological differences in question create an inequality or how they affect the attitude towards women has been examined in the context of the classical and modern period approach and the difference in interpretation between the periods has been revealed.