Benlik kavramının dönüşümü: İlk Çağ'dan modern döneme
Transformation of the concept of self: From Antique Age to modern age
- Tez No: 910563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Felsefede Klasik dönemden Modern döneme uzanan benlik anlayışı farklı dönüşümlere uğramıştır. Bu tez çalışması da benlik kavramına etki eden metafiziksel (ontolojik ve teolojik), etik, psikolojik, sosyolojik ve politik faktörlerin izlerini ortaya koymaktadır. Benlik, felsefe tarihi boyunca farklı dönemlerde filozofların düşünce dünyasını meşgul etmiş ve günümüzde de felsefi bir tartışma olarak karşımıza çıkan bir kavramdır. Bu çalışmada benlik kavramı ve bu kavramla ilişkili olan kişilik, kimlik ve karakter kavramları da tanımlanmıştır. Geçmişten günümüze farklı dönemlerde yaşamış olan filozofların benlik kavramını nasıl ele aldıkları incelenmiştir. Klasik dönemlerde metafiziksel ve etik bir çerçevede ele alınan kavram modern dönemlere doğru psikolojik, sosyolojik ve siyasi bir muhteva kazanmıştır. Benlik kavramı aynı zamanda insanın verili bir doğası olup olmaması bakımından özcü (öznel), anti özcü (nesnel) ya da hem özcü hem anti özcü olarak ele alınışları bakımından değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada benliğin klasik dönemden günümüze değin uğradığı dönüşümler incelenmiştir ve farklı filozofların kavramı ele alış biçimleri, buradaki benzerlikleri ve farklılıkları anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In philosophy, the understanding of the self has undergone various transformations from the Classical period to the Modern period. This thesis also reveals the traces of metaphysical (ontological and theological), ethical, psychological, sociological, and political factors that influence the concept of the self. The self is a concept that has occupied the minds of philosophers throughout different periods in the history of philosophy and remains a topic of philosophical debate today. In this study, the concept of the self, as well as the related concepts of personality, identity, and character, are also defined. The way philosophers from different periods, from the past to the present, have approached the concept of the self has been examined. In the Classical periods, the concept was considered within a metaphysical and ethical framework, but towards the Modern periods, it gained psychological, sociological, and political content. The concept of the self has also been evaluated in terms of whether it involves an inherent human nature, being considered as essentialist (subjective), anti-essentialist (objective), or both essentialist and anti-essentialist. In addition, this study examines the transformations of the self from the classical period to the present day, and attempts to understand the similarities and differences in the ways different philosophers approach the concept.