Ankara ilinde görev yapan aile hekimliği asistanlarının yapay zeka ile ilgili kaygı durumlarının ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the anxiety situations about artificial intelligence and related factors of family medicine assistants working in Ankara province
- Tez No: 910562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay zeka sistemlerinin kullanıldığı alanlar da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte kişilerin bu sistemlere karşı olan olumsuz tavrı ve kaygıları da artış göstermektedir. Sağlık alanında kullanım sıklığı artan yapay zeka uygulamaları hakkında sağlık çalışanlarının düşünceleri önem arz etmektedir. Bu çalışma ile Ankara ilinde görev yapmakta olan Aile Hekimliği asistan hekimlerinin yapay zekaya yönelik kaygı durumlarının ve ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, gözlemsel, analitik tipte bir çalışmadır. 20.03.2024-30.06.2024 tarihleri arasında Ankara ilinde aktif olarak görev yapan 354 gönüllü Aile Hekimliği asistanının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, konu hakkındaki bilgilerini değerlendirmeye yönelik veri formu ile yapay zeka kaygı düzeylerini gösteren“Yapay Zeka Kaygı Ölçeği”ni içeren toplamda 38 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: With the development of technology, areas where artificial intelligence systems are used are becoming increasingly widespread. However, people's negative attitudes and concerns towards these systems are also increasing. The opinions of healthcare professionals about artificial intelligence applications, which are increasingly used in the field of healthcare, are important. This study aimed to evaluate the anxiety levels of Family Medicine assistant physicians working in Ankara regarding artificial intelligence and possible related factors. Materials and Methods: The research is a cross-sectional, observational, analytical type study. It was carried out with the participation of 354 volunteer Family Medicine assistants actively working in Ankara between 20.03.2024-30.06.2024. A survey form consisting of 38 questions in total, including the sociodemographic characteristics of the participants, a data form to evaluate their knowledge on the subject, and the“Artificial Intelligence Anxiety Scale”showing their artificial intelligence anxiety levels, was applied to the participants using face-to-face interview technique.