Maritime fortifications of Arwad and Alanya from the eleventh to the fourteenth centuries: Liminal shores
On birinci yüzyıldan on dördüncü yüzyıla Arvad ve Alanya'nın deniz tahkimatları: Eşikte kıyılar
  1. Tez No: 910572
  2. Yazar: MÜNEVVER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA PANCAROĞLU ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez, 12. ve 14. yüzyıllar arasında Suriye'nin Arvad Adası'nda Eyyubiler ve Haçlılar tarafından inşa edilen kaleler ile 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilen Alanya'nın şehir surları, Kızıl Kule ve Tersaneyi deniz perspektifinden analiz etmektedir. Bu yapılar, Haçlıların önemli bir güce sahip olduğu denizlerde varlıklarını sürdürmek isteyen özellikle Salah al-Din ve Ala al-Din Kayqubad'ın stratejik motivasyonlarını nasıl yansıttığını incelemektedir. Tez, bu tahkimatların hedef kitlesinin karanın ötesinde denizi de kapsadığını ve denizden görülebilirlik sağlamak amacıyla tasarlandığını savunmaktadır. Bu görünürlük, Haçlı donanması, Venedik öncülüğündeki İtalyan şehir devletleri, Lusignan Kıbrıs ve Müslüman ve gayrimüslim tüccarlar gibi farklı gruplar için titizlikle tasarlanmıştır. Çalışma, Arvad ve Alanya'nın mimari unsurları ve dekoratif programlarını analiz ederek, bu kıyı tahkimatlarına dini, politik ve ekonomik mesajların bilinçli bir şekilde entegre edilme çabalarını vurgulamaktadır. Ayrıca, hem Eyyubilerin hem de Selçukluların karşılaştığı donanma sorununu ve denizdeki varlık stratejilerini ele alarak, mevcut literatürdeki bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, ortaçağ İslam mimarisinde denizden görülebilirlik kavramına yeni bir anlayış katmakta ve Arvad ve Alanya'nın eşikte kıyılarında deniz gücü ve deniz odaklı görünürlüğün mimari himayede ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the fortresses built by the Ayyubids and Crusaders on Arwad Island in Syria between the 12th and 14th centuries, alongside Alanya's city walls, the Red Tower, and the Tersane, constructed by the Seljuks in the 13th century, from a maritime perspective. It examines how these constructions reflected the strategic motivations of their patrons, particularly Salah al-Din and Ala al-Din Kayqubad, to maintain a presence at sea, where the Crusaders held significant power. The thesis argues that the targeted audience of these fortifications extended beyond land to the sea, aiming to build visibility for maritime observers. This visibility was meticulously designed for distinct groups, such as the Crusader navy, the Italian city-states led by Venice, Lusignan Cyprus, and Muslim and non-Muslim merchants. The study highlights the deliberate efforts to integrate religious, political, and economic messages into these coastal fortifications by analyzing the architectural elements and decorative programs of Arwad and Alanya. Furthermore, by addressing the naval issues faced by both the Ayyubids and Seljuks and their strategies for maritime presence, this research fills a gap in the existing scholarship. It provides a new layer of understanding to the concept of maritime visibility in medieval Islamic architecture and demonstrates the importance of naval power and sea-oriented visibility in the architectural patronage of the liminal shores of Arwad and Alanya.