Kamu politikalarının belirlenmesinde istihbaratın rolü
The role of intelligence in determining public policies
- Tez No: 910582
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu politikası, devletin vatandaşlarına sunduğu hizmetler, uyguladığı düzenlemeler ve genel olarak toplumun yönetilme şeklini belirleyen kararlar bütünüdür. Bu politikaların şekillendirilmesinde, güvenlik, dış politika, ekonomi gibi birçok alanda doğru ve zamanında bilgiye erişim kritik önem taşır. İstihbarat servisleri, devletin bu bilgilere erişimini sağlayarak politika yapıcıların bilinçli kararlar almasına olanak tanır. İstihbaratın kamu politikası sürecine katkısı, özellikle ulusal güvenlikle ilgili konularda belirgindir. Terörizmle mücadele, sınır güvenliği, uluslararası ilişkiler ve askeri stratejiler gibi alanlarda istihbarat, alınacak önlemleri ve stratejileri belirlemede temel bir rol oynar. Örneğin, bir terör tehdidi algılandığında, istihbarat servislerinin sağladığı bilgiler, hükümetin nasıl bir güvenlik önlemi alacağı veya hangi terörle mücadele taktiklerinin uygulanacağı konusunda yol gösterici olur. Ayrıca, ekonomi politikalarının belirlenmesinde de istihbarat önemlidir. Ekonomik istihbarat, global pazar trendleri, yabancı yatırımlar, döviz kurları ve uluslararası ticaret anlaşmaları gibi konularda değerli bilgiler sağlar. Bu bilgiler, ekonomik krizlerin önlenmesi, ticaret politikalarının şekillendirilmesi ve ulusal ekonominin korunması açısından stratejik öneme sahiptir. İç politika ve sosyal reformlar konusunda da istihbarat, kamu düzeni ve toplumsal huzurun sağlanması açısından önemli bir araçtır. Toplumsal hareketler, kamuoyu eğilimleri ve potansiyel iç tehditler hakkında bilgi toplayarak, hükümetin proaktif ve preventif politikalar geliştirmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, istihbarat servisleri, sağladıkları derinlemesine ve çeşitli bilgilerle, kamu politikasının her alanında politika yapıcıların karar verme süreçlerini doğrudan etkiler. Bu, politikaların daha etkili, zamanında ve yerinde olmasını sağlayarak ulusal çıkarların korunmasına katkıda bulunur
Özet (Çeviri)
Public policy is the set of decisions that determine the services the state provides to its citizens, the regulations it implements, and the way society is governed in general. In shaping these policies, access to accurate and timely information in many areas such as security, foreign policy and economy is critical. Intelligence services provide government access to this information, allowing policymakers to make informed decisions. The contribution of intelligence to the public policy process is particularly evident in matters related to national security. In areas such as the fight against terrorism, border security, international relations and military strategies, intelligence plays a fundamental role in determining the measures and strategies to be taken. For example, when a terrorist threat is detected, the information provided by intelligence services provides guidance on what security measures the government will take or what counter-terrorism tactics will be implemented. Additionally, intelligence is also important in determining economic policies. Economic intelligence provides valuable information on topics such as global market trends, foreign investments, exchange rates and international trade agreements. This information is of strategic importance in preventing economic crises, shaping trade policies and protecting the national economy. In terms of domestic politics and social reforms, intelligence is an important tool in ensuring public order and social peace. It helps the government develop proactive and preventive policies by collecting information about social movements, public opinion trends and potential internal threats. As a result, intelligence services directly influence the decision-making processes of policymakers in all areas of public policy with the in-depth and diverse information they provide. This contributes to the protection of national interests by ensuring that policies are more effective, timely and appropriate.