Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) Tanılı Hastalarda Serum Sklerostin Düzeyinin Ateroskleroz ile İlişkisi
The relationship between serum sclerostin level and atherosclerosis in patients diagnosed with familial mediterranean fever (FMF)
  1. Tez No: 910629
  2. Yazar: YASEMİN BAĞCI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH ALTINTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) olgularında serum sklerostin düzeyi ile ateroskleroz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metot: Bu vaka kontrol çalışması 1 Mart 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya FMF tanılı 131 olgu ve 72 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, laboratuvar ve holter sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: FMF olgularının %58'i kadındı ve yaş ortalaması 31,6 ± 10,7 yıldı. Olguların %50,4'ünde aile ağacında FMF mevcuttu. En sık saptanan semptomlar karın ağrısı (%73,3), ateş (%45,8), artralji (%23,7) ve plöretik ağrıydı (%15,3). Olguların %16'sı homozigot, %45,1'i heterozigot olmak üzere; toplam %61,1'inde MEFV mutasyonu saptanmıştır. Ortalama sklerostin düzeyi FMF olguları arasında 78,1 ± 80,8 pg/mL, kontrol grubunda 92,9 ± 74,7 pg/mL idi (p = 0,210). FMF olgularında sklerostin düzeyi ile nötrofil/lenfosit oranı (NLO) arasında zayıf düzeyde ve negatif yönde (r = -0,215, p = 0,022), AIx75 değerleri ile arasında ise orta düzeyde ve negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon ilişkisi saptandı (r = -0,411, p = 0,022). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında FMF olgularının HDL düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü (p = 0,003). HDL düzeyinin
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between serum sclerostin level and atherosclerosis in patients with Familial Mediterranean Fever (FMF). Method: This case-control study was carried out between March 1, 2022 and December 31, 2022 in Selcuk University, Faculty of Medicine, Internal Medicine outpatient clinics. 131 cases diagnosed with FMF and 72 healthy volunteers were included in the study. Demographic characteristics, laboratory and holter results of the cases were recorded. Results: 58% of FMF cases were female and the avarage of age was 31,6 ± 10,7 years. FMF was present in the family tree in 50,4% of the cases. The most common symptoms were abdominal pain (73,3%), fever (45,8%), arthralgia (23,7%) and pleuritic pain (15,3%). MEFV mutation was detected in a total of 61,1% of the cases, of which 16% were homozygous and 45,1% heterozygous. The avarage of sclerostin level was 78,1 ± 80,8 pg/mL among FMF cases and 92,9 ± 74,7 pg/mL in the control group (p = 0,210). In FMF cases, a statistically significant correlation was found between sclerostin level and neutrophil/lymphocyte ratio (NLO) at a weak level and in a negative direction (r = -0,215, p = 0,022), and between AIx75 values at a moderate level and in a negative direction (r = -0,411, p = 0,002). Compared to the control group, HDL levels of FMF cases were statistically significantly lower (p = 0,003). It was determined that HDL level can detect FMF cases with 81,8% sensitivity and 45,8% specificity at