Türkiye'de bütçe harcama kalemlerinin bütçe açığına etkisinin incelenmesi (2011-2021) Logit-Probit Model analizi
Examining the effect of budget expenditures items on the budget deficit in Turkey (2011-2021) Logit-Probit Model analysis
  1. Tez No: 910630
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜLEYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Devlet bütçesi, maliye politikalarının etkin yapılması açısından önem arz etmektedir. Maliye politikalarıyla devlet, makroekonomik istikrar, büyüme ve gelir adaletsizliği gibi konuları ortadan kaldırmaya ulaşmayı hedefler. Devlet, ekonomik büyüme ve istikrarı sağlamaya yönelik politikaları uygularken çoğu zaman bütçe açığının oluşmasına yol açar. Bütçe açığının uzun dönemde ekonomiyi olumsuz etkilemesi, makroekonomik denge açısından istenilmeyen bir durum olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bütçe giderleri içinde analitik sınıflandırmaya tabi fonksiyonel kodlar üzerinden bütçe açığının nasıl etkilenebileceğini tespit etmektir. Logit-Probit regresyon yönteminin kullanıldığı çalışmada 2011-2021 dönemi aylık olarak ele alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ekonomik işler ve hizmetler, genel kamu hizmetleri, sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetleri ve kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri değişkenlerinin bütçe açığına etkisi istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Ekonomik istikrar ve büyüme hedefleri açısından kamu maliyesinin etkin yönetimi, bütçe açığının kontörlüne katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state budget is important in terms of effective implementation of fiscal policies. With fiscal policies, the state aims to reach macroeconomic stability, growth and eliminate issues such as income inequality. While implementing policies aimed at ensuring economic growth and stability, the state often leads to the formation of a budget deficit. The negative impact of the budget deficit on the economy in the long term is seen as an undesirable situation in terms of macroeconomic balance. The aim of this study is to determine how the budget deficit can be affected through functional codes subject to analytical classification within budget expenditures. In the study where the Logit-Probit regression method was used, the period 2011-2021 was considered monthly. According to the analysis results, the effect of the variables of economic affairs and services, general public services, social security and social assistance services and public order and security services on the budget deficit was statistically significant. It was concluded that effective management of public finances in terms of economic stability and growth targets will contribute to the control of the budget deficit.