Karaciğer sirozu tanılı hastalarda sarkopeni gelişiminin ultrasonografik superb mikrovasküler görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the development of sarcopenia in patients diagnosed with liver cirrhosis using ultrasonographic superb microvascular imaging metho
- Tez No: 910628
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı karaciğer sirozu tanılı hastalarda sarkopeni tanısında biceps brachii kasının yeni nesil ultrasonografik yöntemlerden kas kesit alanı, SWE, SMG' nin kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Gereç Yöntem: Çalışmaya 51 sirotik ve 36 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların boy, kilo, kol çevresi, baldır çevresi ölçümleri standart yöntemlerle ölçüldü. Tüm ölçümler 3'er kez yapılarak ortalaması alındı. Sirotik hastalara Child, Meld, Meld-Na, Meld 3.0 skorlamaları hesaplandı. Tüm katılımcılara Sarc-F anketi dolduruldu. Sarc-F skoruna BÇ ölçümü erkeklerde ≤34 cm, kadınlarda ≤33 cm ise 10 puan eklenerek Sarc-Calf skoru elde edildi. Sarc-Calf skoru ≥11 olanlar olası sarkopenik grup kabul edildi. Canon marka USG ile tüm hastalara biceps brachii kas kesit alanı ölçümü, SWE ve SMG yapıldı. Ölçümler tek radyolog tarafından dominant ekstremiteden 3'er kez yapılarak ortalamaları alındı. İstatistiksel analizler R version 4.1.2. (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org) istatistiksel yazılım dili yardımıyla gerçekleştirildi. Bulgular: Sarc-Calf skoruna göre 16 KC-S tanılı hasta sarkopenik kabul edilirken 35 hastada sarkopeni tespit edilmedi. Elde edilen bulgulara göre, sarkopenik sirotik (65.56 ± 12.09, p=0.010) ve non-sarkopenik sirotik (62.08 ± 9.91, p=0.046) grupların yaş ortalaması kontrol (55.88 ± 10.99) grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksekken, cinsiyet dağılımlarının (erkek; n=14 (%38.9), n=19 (54.3) vs. n=10 (62.5), p=0.220) benzer olduğu görüldü. VKİ değerleri sarkopenik sirotiklerde (25.85 ± 4.73), non sarkopenik sirotik (30.95 ± 5.59, p=0.002) ve sağlıklı kontrol (29.56 ± 3.70, p=0.029) grubuna kıyasla anlamlı şekilde düşüktü. Ultrasonografik Kas Alanı ölçümü (cm2), sarkopenik ve non-sarkopenik siroz hastalarında, (6.62 ± 2.57, p=0.001; 8.10 ± 3.02, sırasıyla), kontrol grubuna kıyasla (10.07 ± 3.29) anlamlı derecede düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to investigate the usability of biceps brachii muscle cross-sectional area, SWE and SMG, which are new generation ultrasonographic methods, in the diagnosis of sarcopenia in patients diagnosed with liver cirrhosis. Material and Methods: A total of 51 cirrhotic and 36 healthy volunteers were included in the study. The participants' height, weight, arm circumference, and calf circumference measurements were taken using standard methods. All measurements were taken three times and averaged. Child, Meld, Meld-Na, and Meld 3.0 scores were calculated for cirrhotic patients. All participants completed the Sarc-F questionnaire. For the Sarc-F score, if the calf circumference measurement was ≤34 cm in males and ≤33 cm in females, 10 points were added to obtain the Sarc-Calf score. Those with a Sarc-Calf score ≥11 were considered to belong to the possible sarcopenic group. Using a Canon brand US, measurements of the biceps brachii muscle cross-sectional area, Shear Wave Elastography, and Superb Microvascular Imaging were performed on all patients. Measurements were taken three times by a single radiologist from the dominant extremity and averaged. Statistical analyses were performed using R version 4.1.2. (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org) statistical software language. Results: According to the SARC-Calf score, 16 out of 35 patients diagnosed with KC-S were considered sarcopenic, while sarcopenia was not detected in 35 patients. Based on the findings, the mean age of sarcopenic cirrhotic (65.56 ± 12.09, p=0.010) and non-sarcopenic cirrhotic (62.08 ± 9.91, p=0.046) groups was significantly higher compared to the control group (55.88 ± 10.99), while the gender distributions (male; n=14 (38.9%), n=19 (54.3%) vs. n=10 (62.5%), p=0.220) were similar. BMI values were significantly lower in sarcopenic cirrhotics (25.85 ± 4.73) compared to non-sarcopenic cirrhotics (30.95 ± 5.59, p=0.002) and healthy controls (29.56 ± 3.70, p=0.029). Ultrasonographic Muscle Area measurement (cm2) was significantly lower in sarcopenic and non-sarcopenic cirrhotic patients (6.62 ± 2.57, p=0.001; 8.10 ± 3.02, respectively) compared to the control group (10.07 ± 3.29) (p0.05).