Davranışsal iktisat bağlamında İslami finansal okuryazarlık analizi: Aydın ili örneği
Islamic financial literacy in the context of behavioral economics: The case of Aydın province
- Tez No: 910635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YAVUZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, İslami finansal okuryazarlığın davranışsal iktisat teorileriyle ilişkilendirilmesi ve bu ilişkinin finansal kararlar üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma, nicel yöntemler arasında yer alan tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Altundere Doğan (2020)“İslami Finans Okuryazarlığı Ölçeği”ile Falk (2018) özgeci davranışları ölçtüğü“Global Evidence on Economic Preferences”adlı küresel anketi ve Kamu Malı Oyunu stratejisinden türetilen sorular Aydın ilinde yaşayan 18 yaş üzeri 410 katılımcıya uygulanmıştır. Bu çalışmada, katılımcıların İslami finansal okuryazarlığı ve İslami finansal okuryazarlık düzeyi ile özgecilik davranışı arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmış; ancak katılımcıların İslami finansal okuryazarlıklarının düşük olduğu ve özgecilik düzeylerinin İslami finans okuryazarlıkları üzerinde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Buna karşılık, katılımcıların gelir düzeyleri ile İslami finansal okuryazarlıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların İslami finansal ürünlerin benimsenmesini ve kullanımını teşvik eden stratejilere dair öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın, hem akademik alanda hem de İslami finans sektöründe bilgi birikimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Islamic financial literacy and behavioral economics theories and to investigate the impact of this relationship on financial decision-making. The research was conducted using a survey design, one of the quantitative methods. The“Islamic Financial Literacy Scale”developed by Altundere Doğan (2020), the global survey“Global Evidence on Economic Preferences”by Falk (2018), which measures altruistic behaviors, and questions derived from the Public Goods Game strategy were administered to 410 participants aged 18 and above residing in Aydın, Turkey. This study aimed to identify participants' levels of Islamic financial literacy and the relationship between Islamic financial literacy and altruistic behavior. However, it was determined that participants' Islamic financial literacy levels were low and that altruism levels did not significantly impact their Islamic financial literacy. On the other hand, a significant relationship was found between participants' income levels and their Islamic financial literacy. Based on the findings, recommendations have been proposed for strategies that encourage the adoption and use of Islamic financial products. This study is expected to contribute to knowledge in both the academic field and the Islamic finance sector.