Kritik karotis arter stenozu olan hastalarda serum sortilin düzeyinin semptom gelişimi üzerine etkisi
The effect of serum sortilin levels on the development of symptoms in patients with critical carotid artery stenosis
- Tez No: 910636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAĞAN AS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Karotis arter stenozu (KAS) toplumda sıklıkla karşılaşılan vasküler bir patolojidir. Bu hastalık çoğunlukla asemptomatik olup, semptom geliştirdiğinde ise mortalite ve morbiditesi yüksek seyreden bir durum halini alır. Semptom göstermeden önce hastalığın varlığını tespit edebilmek, hastalığa yönelik alınabilecek tedbirler açısından oldukça önemlidir. Serum sortilin düzeyi yüksekliği ile kalsifik karotis plağı oluşumu arasında korelasyon olduğu hipotezini öne süren çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, kritik karotis stenozu olan hastalarda, serum sortilin düzeyinin semptom gelişimi üzerine etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde prospektif olarak yürütülmüş olup 35-99 yaş aralığında, NASCET (North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial) kriterlerine göre %50 ve üzerinde, internal KAS olan hastalar dahil edilmiştir. Bahsi geçen hastaların serum sortilin düzeylerine bakılmış, hastalar semptomatik ve asemptomatik olarak iki gruba ayrılarak serum sortilin düzeyinin semptom gelişimi üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 65 hasta dahil edildi. Grup 1 asemptomatik hastalardan oluşurken, Grup 2 semptomatik hastalardan oluşuyordu. Grup 1'de 36 hasta olup ortalama yaşı 66.6 ± 8.5 idi. Grup 2'de ise 29 hasta olup yaş ortalaması 66.3 ± 9 idi. Grup 1 ve 2 serum sortilin düzeyi açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı. Hastalara ait mevcut görüntüleme yöntemleri ile tespit ettiğimiz karotis stenozu derecesi ile karşı taraf karotis stenozu derecesi toplanarak toplam stenoz elde edildi.Toplam stenoz ile serum sortilin değeri arasındaki ilişki irdelendi.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Serum Sortilin Levels On The Development Of Symptoms In Patients With Critical Carotid Artery Stenosis Introduction:Carotid artery stenosis (CAS) is a commonly encountered vascular pathology in the general population. This condition is often asymptomatic but becomes a state with high morbidity and mortality when symptoms develop. Detecting the presence of the disease before symptoms emerge is crucial for taking preventive measures. Numerous studies have proposed a correlation between elevated serum sortilin levels and the formation of calcified carotid plaques. The aim of this study was to investigate whether serum sortilin levels influence the development of symptoms in patients with critical carotid stenosis. Materials and Methods:This prospective study was conducted at the Cardiovascular Surgery Clinic of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Patients aged 35–99 years with ≥50% internal CAS according to the NASCET (North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial) criteria were included. Serum sortilin levels of these patients were measured, and they were divided into two groups: symptomatic and asymptomatic. The effect of serum sortilin levels on the development of symptoms was evaluated. Results:A total of 65 patients were included in the study. Group 1 consisted of asymptomatic patients, while Group 2 consisted of symptomatic patients. Group 1 included 36 patients with a mean age of 66.6 ± 8.5 years. Group 2 included 29 patients with a mean age of 66.3 ± 9 years. When comparing serum sortilin levels between Groups 1 and 2, no significant difference was found. The degree of carotid stenosis detected by imaging methods and the degree of contralateral carotid stenosis were summed to obtain the total stenosis. The relationship between total stenosis and serum sortilin levels was analyzed.