Yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi
The impact of competency-based human resources management practices on organizational commitment
  1. Tez No: 910634
  2. Yazar: MEHMET KAĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmanın temel amacı, yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada katılımcıların çalıştıkları firmada uygulanan yetkinlik temelli insan kaynakları uygulamalarına yönelik algı ve tutumları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda yetkinlik uygulamalarının firmada görev yapan çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerine katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın ili ve ilçelerinde bulunan toplam 6 adet imalat sanayiinde makine üretim faaliyeti yürüten fabrikada 317 işgören üzerinde anket uygulanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama sürecinde basılı ve elektronik ortamda hazırlanmış olan anketlerden birlikte yararlanılmıştır. Anket uygulanan firmalar ve işgörenler gizli tutulmuştur. Verilerin analizinde keşfedici faktör analizi, güvenilirlik ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Hipotezler ise regresyon analizi aracılığıyla test edilmiştir. Araştırma sonucunda yetkinlik bazlı personel seçme, yetkinlik bazlı performans yönetimi ve yetkinlik bazlı eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin işgörenlerin duygusal bağlılıklarına pozitif yönde etki ettiği bulgusuna ulaşılmıştır. Yetkinlik bazlı insan kaynakları planlaması ve yetkinlik bazlı personel seçme ve yerleştirmenin işgörenlerin devam bağlılığını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yetkinlik bazlı performans yönetimi ve yetkinlik bazlı eğitim ve gelişim faaliyetlerinin ise normatif bağlılığı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the effects of competency-based human resource management practices on organizational commitment. In the study, it was tried to evaluate the perceptions and attitudes of the participants towards competency-based human resources practices implemented in the company where they work. At the same time, it was aimed to determine the contribution of competency practices to the organizational commitment levels of the employees working in the company. A total of 317 employees were surveyed in a total of 6 factories in Aydın province and its districts that carry out machinery production activities in the manufacturing industry. Quantitative research techniques were used in the study. In the data collection process, printed and electronic questionnaires were used together. The companies and employees surveyed were kept confidential. Exploratory factor analysis, reliability and correlation analyses were used to analyze the data. Hypotheses were tested through regression analysis. As a result of the research, it was found that competency-based recruitment, competency-based performance management and competency-based training and development activities have a positive effect on the affective commitment of employees. It was found that competency-based human resources planning and competency-based personnel selection positively affect the continuance commitment of employees. Competency-based performance management and competency-based training and development activities were found to positively affect normative commitment.