Granuloza hücrelerinde oluşan apoptozisin konvansiyonel İVF-ET sonuçlarına etkisi
Granulosa cell apoptosis and its efects on the outcome of IVF-ET procedure
- Tez No: 91064
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FERİDUN AKSU, DOÇ. DR. İSMAİL ÇEPNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Nedeni açıklanamayan infertiliteli kadınlar ile tubal faktörlü kadınlarda, konvansiyonel IVF-ET için kontrollü over hiperstimülasyonu uygulanan sikluslarda granüloza hücre apoptozisini ve foliküler sıvı steroid konsantrasyonunu belirlemek ve bunların gebelik üzerine etkilerini araştırmak. Gereç ve YontemlenBu prospektif çalışmada nedeni açıklanamayan inferülitesi olan İS kadın ile tubal faktörlü İS kadına GnRH analoglan ve gonadotropinler ile IVF-ET için ovulasyon indüksiyonu yapıldı.HCG enjeksiyonundan sonra folikül aspirasyonu yapüdı.Elde edilen granüloza hücreleri in situ DNA uç işaretleme yöntemi ile incelendi ve flow sitometri ile apoptozis yüzdeleri belirlendi. Ayrıca her iki gruptaki kadınların siklüsün 3. ve aspirasyon günlerinde serum hormon parametreleri,folikül sıvısı hormon parametreleri belirlendi. (FSH, LH, E2, TSH, PRL, TT, FT, DHEAS,17 OHP, PG) Her iki grup arasında ve gebelik oluşan,oluşmayan olgular arasında apoptozis sıklığı ve hormon parametreleri karşılaştırıldı. BulgulanNedeni açıklanamayan infertiliteli olgular ile tubal faktörlü olgular arasında apoptotik cisim yüzdeleri arasında anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Granulosa Cell apoptosis and its effects on the outcome of IVF-ET procedure Objective: The aim of this study was to determine the follicular fluid steroid concentrations and frequency of granulosa cell apoptosis during menstrual cycles of womens with infertility of unknown or tubal origin in whom controlled hyperstimulation of ovarium was performed before conventional IVF-ET.The impact of these factors on pregnancy was also assessed. İnstution: Cerrahpaşa Medical School,Department of Obstetrics and Gynecology,ART subdivision Materials an Methods: Ovulation was induced with GnRH analogues and gonodotropins in womens with infertility of unknown origin (n=15)and tubal origin(n=15). Granulosa cells were obtained by aspiration after HCG injection. The cells were investigated with in situ DNA nick-end labeling and percentage of apoptotic cells was determined by flow cytometry. In both groups, serum and follicular fluid hormone levels(FSH, LH, E2, TSH, PRL,TT, FT, DHEAS,170HP, PG) were measured on the 3 th day of the cycle and the day of follicular aspiration The hormone levels and the percentage of apoptotic cells were compared between the two groups.These parameters were also compared between pregnant and non pregnant patiens.