Doğum yönteminin, fetal cinsiyetin ve paritenin kordon kanında toplam lökosit sayısı, alt grupları ile CD2, CD3, CD4, CD8, CD16, CD19 ve CD20 fenfositleri üzerine etkisi
The effects of delivery, fetal sex and parity on leukocyte profile (PMNL and lymphocyte subpopulations) in human cord blood
  1. Tez No: 91065
  2. Yazar: ADNAN FATİH ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH KALELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
50 ÖZET Çalışmanın amacı;fetal cinsiyetin, paritenin ve doğum yönteminin kordon kanında lökosit sayısı,toplam lenfosit sayısı ve lenfosit alt grupları (CD2, CD3, CD4, CD8, CD 16, CD 19, CD20) üzerine etkisini belirleyebilmektir.Bakılan ölçütlerin gestasyonel günlere göre değişimi saptanarak,elde edilen bulgular doğrultusunda doğum eyleminde rol oynadığı düşünülen faktörlerin fetal immün sistem üzerine olası etkileri gözden geçirilmiştir. Doğum yöntemine göre iki ana grup oluşturulmuş,birinci gruba normal vaginal yoldan doğurtulan(n=35),ikinci grubu ise kontraksiyonlar başlamadan, elektif şartlarda,genel anestezi altında doğurtulan(n=34) yenidoğanlar alınmıştır. Doğumu takiben 10 cc kordon kanı heparinli enjektöre alınarak Dahiliye Anabilim Dalı'na bağlı Hematoloji -İmmünoloji laboratuvannda gerekli çalışmalar yapılmıştır. Normal vaginal doğumu takiben kordon kanında lökosit sayısısın,PMNL oranının ve toplam sayısımn,CD8 ve 16 oranının,elektif sezaryenle doğum sonrasında ise lenfosit oranının,monosit oranının,CD2 oranı ile toplam sayısının ve CD3 oranının belirgin şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Gestasyonel günlere göre bakılan ölçütlerin korelasyonlarını gösteren tablolar incelendiğinde normal doğumda toplam lökosit sayısı ile toplam lenfosit sayısında artış eğilimi göze çarpmaktadır. Bu durum bize sadece doğum eyleminin değil,sitokinlerin de fetüsün immün sistemi üzerinde etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda,yenidoğanın kız olması durumunda toplam lenfosit sayısı ile CD4 ve CD 16 sayısının belirgin olarak yüksek bulunması,cinsiyetin fetal immün sistem üzerine etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır. Pariteye göre bakıldığında nulliparlarda PMNL oranı belirgin şekilde yüksek bulunurken,multiparlarda PMNL oranının düşmekte ve lenfosit oranı belirgin şekilde yükselmektedir. Bu durum bize pariteye bağlı geliştiği düşünülen maternal immünolojik duyarlılığın fetal immün sistemi etkileyebileceğini göstermektedir. Bütün bulgular gözden geçirildiğinde,doğum yönteminin fetal immün sistemi etkileyen en önemli değişken olduğu saptanmıştır. Ancak,konu ile ilgili bilgilerimizin netleşmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
»51 ABSTRACT The effects of delivery,fetal sex and parity on leukocyte profile (PMNL and lymphocyte subpopulations) in human cord blood. The aim of the present study is to determine the effects of fetal sex,parity and method of delivery on the distribution of the number or proportions of cord blood leucocytes,lymphocytes and lymphocyte subpopulations ( namely CD2, CD3, CD4, CD8, CD16,CD19 and CD20 cells) in cord blood.The differences of the examined criteria in regard to the gestational days have been found out.With the help of the results obtained, the possible effects of factors on fetal immune system, thougt to be involved in labor, were evaluated. We studied two groups of hearty term newborn infants according to the method of delivery:(l) 35 infants born by vaginal delivery;(2) 34 infants born by elective cesarean section under general anesthesia. Ten milliliters of cord blood was obtained immediately after delivery and transferred to the laboratory of Hematology-Immunology,Department of Internal Medicine, for the appropriate processing. The absolute number of leukocytes,the proportion and the absolute number of polymorphonuclear leukocytes,the percentage of CD8 and CD 16 cells were significantly greater in the cord blood of infants delivered after labor.However,the percentage of lymphocytes, monocytes and CD3 cells,the percentage and the absolute number of CD2 cells were significantly greater in the cord blood of infants delivered without preceding. labor. There was no significant difference in the total lymphocyte count between neonates delivered after labor and those delivered after no labor. Labor associated changes in regard to gestational days revealed a tendency of increment in the absolute number of leukocytes and lymphocytes as gestation progresses.Our findings seem to show a prevailing effect of cytokines on the distribution of fetal immune cells.S2 The absolute number of lymphocytes,CD4 and CD 16 cells were found to be significantly greater in female infants. These results suggest that the sex of an infant may also has an effect on the number of fetal immune cells. The mean percentage of polymorphonuclear leukocytes was found to be significantly elevated after the first delivery. A significant increase in the percentage of lymphocytes with increasing number of pregnancy suggest a possible role of parity in the distribution of polymorphonuclear leukocytes and lymphocytes. In conclusion,the method of delivery seems to be the most important variable influencing the fetal immune system.However,in order to understand more precisely the factors effecting fetal immune sytem, further studies are necessary.