Disfonksiyonel uterin kanamaların tedavisinde histeroskopik endometrial rezeksiyon
Hysteroscopic endometrial resection in the treatment of dysfunctional uterine bleeding
- Tez No: 91063
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA YERGÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu prospektif çalışma, Ocak 1997 - Haziran 1999 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde disfonksiyonel uterin kanamanın tedavisinde histeroskopik endometrial rezeksiyon yönteminin klinik etkinliği ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Disfonksiyonel uterin kanama tanısı konan 36 hasta, yazılı izinleri alınarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların yarısına işlemden 1 ay önce GnRH agonisti (Gosereiin Asetat 3.6 mg., Zoladex, Zeneca) i.m. uygulandı. Bütün işlemler ameliyathanede genel anestezi altında yapıldı. Distansiyon mediumu olarak %1.5'luk Glisin solüsyonu kullanıldı. Intraoperatif ve postoperatif herhangi bir komplikasyon görülmedi. Bütün hastalar, postoperatif 3. ve 6. aylarda kontrol edildiler. Kontrol esnasında vaginal kanama olup olmadığı, şayet kanama oluyor ise sübjektif olarak kanamanın miktarı, süresi değerlendirildi. Ayrıca hastalara işlemi tatmin edici bulup bulmadıkları soruldu. Altıncı ayın sonunda 12 (%33) hastada amenore, 15 (%42) hastada menstrüel kanamada belirgin azalma, 5 (%14) hastada ise azalma olduğu saptandı. Bu hastalarda işlemin başarılı olduğu kabul edildi. Çalışma sonucunda başarı oranı %88.8 olarak bulundu. Menstrüel kanama miktarının değişmediği 2 (%5) ve arttığı 2 (%5) hastada işlemin başarısız olduğu kabul edildi. Bu hastalara histerektomi uygulandı. Başarısız olunan hastalarda, histerektomi materyallerinde adenomyozis tespit edilmesi, bunun histereskopik endometrial rezeksiyonun başarısında kötü bir prognostik faktör olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This prospective study was performed at GATA Haydarpaşa Training Hospital Department of Gynecology and Obstetrics between January 1997 and June 1999 to evaluate the clinical effectiveness and safety of the hysteroscopic endometrial resection for the treatment of dysfunctional uterine bleeding. Thirty-six patients, with dysfunctional uterine bleeding, were taken in the study after taking their written permission. Half of the patients were given a GnRH analog (Goserelin acetate 3.6 mg., Zoladex, Zeneca.) i.m. a month before the procedure. All procedures were done in the operating room under general anesthesia. %1.5 Glisin solution was used as a distending medium. There were no intraoperative or postoperative complications. All of the patients were examined on the third and sixth months postoperatively. They were asked if they have vaginal bleeding or not, if so the amount and duration of bleeding was recorded. Also they were asked if the procedure was satisfactory for them or not. At the end of 6th month amenorrhea achieved in 12 (33%) patients, 15 (42%) patients have shown significant improvement, 5 (14%) patients have shown improvement about their menstrual bleeding. The procedure was successful in these patients. At the end of the study we found a success rate of %88.8. The procedure was unsuccessful in 2 (5%) patients whose menstrual bleedings were not changed and 2 (5%) patients whose menstrual bleeding increased. We performed hysterectomy in these patients. Histologic finding of“adenomyosis”was demonstrated in the specimens of hysterectomy in these patients and this condition was considered as a poor prognostic factor for the hysteroscopic endometrial resection.