Endometrium malignitelerinde renkli ve pulse doppler ultrasonografi bulguları ve angionezin yeri
The Significance of color and pulsed doppler ultrasonographical findings and angiogenesis in endometrial malignancies
  1. Tez No: 91067
  2. Yazar: FATMA IŞIL GÜNEY TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN KÖSEBAY, DOÇ. DR. TEVFİK TUGAN BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
57 Özet Endometrium M alignitelerinde Renkli ve Pulse Doppler Ultrasonografı Bulguları ve Angiogenezin Yeri Amaç: Endometrium malignitelerinde, endometriumda ve uterin arterlerde olan kan akımı değişikliklerini renkli ve pulse Doppler ultrasonografı yöntemleri ile belirlemek, ve immunohistokimyasal yöntemle belirlenen mikrodamar sayısının renkli Doppler ultrasonografı bulguları ve prognoz üzerine etkili faktörlerle ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışma Kasım 1997- Ağustos 1999 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 64 postmenopozik, 37 premenopozik, toplam 101 hastaya önce real-time B-mode, ardından renkli ve pulse Doppler ultrasonografı yapılarak, endometriumda renkli akımın varlığı araştırılmış, endometriumda saptanan arterlerden ve uterin arterlerden Rezistans indeksi ve Pulsatilite indeksi değerleri hesaplanmıştır. Yapılan endometrium biopsisi sonucu, malignite tanısı alan 46 hastada uygun operasyon gerçekleştirilmiştir. Endometrium biopsi sonucu normal endometrium veya benign patoloji saptanan 55 hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. 101 olgudan elde edilen küretaj materyallerinden veya histerektomi piyeslerinden hazırlanan parafin kesitler immünhistokimyasal yöntemle boyanarak mikrodamar sayıları belirlenmiştir. Renkli Doppler bulguları ile mikrodamar sayıları arasındaki, ayrıca mikrodamar sayıları ile endometrium malignitelerindeki prognostik faktörler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bulgular: Endometrium malignitesi tanısı alan 46 olgunun 42'si (%91) postmenopozik, 4'ü (%9) premenopozik, kontrol grubundaki 55 olgunun 22 'si (%40) postmenopozik, 33'ü (%60) premenopozik dönemde idi. Endometrium malignitesi olgularında uterin arterler, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde az görüntülendi (malign olgularda %67, kontrol grubunda %89). Endometrium maligniteleri ile kontrol grubu arasında, uterin arter pulse Doppler indeks değerleri açısından fark yalnızca postmenopozik olgular değerlendirildiğinde gözlendi (malign olgularda RI: 0.73 ± 0.10, PI: 1.58 ± 0.53, kontrol grubunda RI: 0.79 ± 0.09, PI: 1.98 ± 0.60). Endometrium malignitelerinde, endometriumda renkli akım, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek oranda saptandı (malign olgularda %74, kontrol grubunda %18). Renkli akım gözlenen malign olgularda mikrodamar sayısı 118.1 ±68. 37, akım gözlenmeyen olgularda ise 84.42 ± 47.5 olarak bulundu. Akım gözlenen kontrol grubu olgularında mikrodamar sayısı 117.65 ± 58.65, akım gözlenmeyen olgularda ise 85.34 ±40.51 olarak bulundu.Her iki grupta da mikrodamar sayısı ile renkli akım görülme oranlan arasında ilişki saptanmadı. Endometrium malignitelerinde, mikrodamar sayısı ile histolojik grade ve nükleer grade arasında ilişki olduğu, histolojik tip, myometrium invazyonu, lenfovasküler tutulum, lenf nod tutulumu ve evre arasında ise ilişki olmadığı belirlendi. Sonuçlar: 1. Endometriumda renkli akım saptanması ve postmenopozik hastalarda uterin arterlerden düşük pulse Doppler indeks değerleri ölçülmesi maligniteyi düşündürmekle beraber, Doppler ultrasonografı, endometrium malignitelerinin tanı ve taramasında bugün için elverişli bir yöntem değildir 2. Endometriumda immunohistokimyasal olarak belirlenen mikrodamar sayısı, renkli Doppler ultrasonografı bulgularına yansımamaktadır 3.Endometrium malignitelerinde, immunohistokimyasal olarak belirlenen mikrodamar sayısı ile prognoza etkili faktörler arasındaki ilişki tartışmalıdır ve ileri çalışmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
58 Abstract The Significance of Color and Pulsed Doppler Ultrasonographical Findings and Angiogenesis in Endometrial Malignancies. Objective: The purpose of this study is to determine the blood flow changes assessed by the color and pulsed Doppler ultrasonography in endometrial malignancies, and to investigate the correlation between the microvessel density assessed by the immunohistochemical staining and color Doppler ultrasonographical findings and prognostic factors. Materials and Methods: The study was accomplished in Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Division of Gynecological Oncology, between November 1997- August 1999. 101 women were included to the study, 64 of them were postmenopausal and 37 were premenopausal. Initially the patients underwent real-time B-mode, and then color and pulsed Doppler ultrasonography. The presence of color flow in endometrium was examined. Resistance Index and Pulsatility Index values were recorded from arterial waveforms obtained from endometrial and uterine arteries. The patients underwent endometrial biopsies. 46 women, whose histological findings revealed malignancy, underwent hysterectomy The control group was constituted from 55 patient, who had non-malignant endometrium on the histopathological examination. The paraffine sections of the endometrial samplings and hysterectomy specimens were stained immunohistochemically for CD31 and microvessels were counted. The correlations between microvessel density and Doppler ultrasonographical findings, and microvessel density and prognostic factors in endometrial malignancies were examined. Results: 46 patients, who had endometrial malignancy, 91% of them were postmenopausal and 9 % were premenopausal. In control group, 40% of the patients were postmenopausal and 60% were premenopausal. Uterine arteries were visualised only in 67 % of the malignancy group, but in 89% of the control group. A significant difference in pulsed Doppler index values of the uterine arteries was observed between the malignancy and control groups, only when the postmenopausal women were evaluated (in malignant cases RI: 0.73 ± 0.10, PI: 1.58 ± 0.53,in control group RI: 0.79 ± 0.09, PI: 1.98 ± 0.60). In endometrial malignancies, color flow in endometrium was observed in a significantly higher rate than the control group (74% in malignant cases and 18% in control group). A significant correlation between the visualization rate of endometrial color flow and microvessel density was found neither in endometrial malignancies nor in the control group.In endometrial malignancies, there was a significant correlation between the microvessel density and the histological and nuclear grades. However, no correlation was observed between the microvessel density and the histological type, myometrial invasion, lymphovascular space invasion, lymph node involvement and stage. Conclusions: 1. It may be assumed, that to detect color flow in endometrium and to measure low pulsed Doppler values in uterine arteries in postmenopausal women is suggestive for endometrial malignancy. However, Doppler ultrasonography is not a suitable method for the diagnose and screening of endometrial malignancies. 2. No relation can be observed between the microvessel density assessed by the immunhistochemical staining and the color Doppler ultrasonographical findings. 3. The correlation between the microvessel density and the prognostic factors in endometrial malignancies is controversial and it needs many further studies.