Hormon replasman tedavisinin arterioskleroz gelişiminin önlenmesindeki yeri
The Role of hormonal replacement therapy for prevention of aterosklerosis
- Tez No: 91066
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR ÇOLGAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç : Postmenopozal dönemdeki kadınlarda, karotis doppleri ile intima - media kalınlığını ölçerek aterogenezis sürecinde HRT' nin yerini belirlemek ve östrojen - NO etkileşimini verifiye ederek,süreçle ilişkisini saptamaktır. Materyal ve metod : Bu olgu -kontrol çalışmasında hipertansiyon,diabetes mellitus, sigara gibi aterosklerotik risk faktörü olmayan,daha önce HRT almamış menopozdaki 20 kadına; 6 ay süresince kolesterolü düşük diyet ve 2 mg östradiol valerat +10 mg medroksiprogesteron asetat içeren siklik ardışık HRT verildi. Aynı yaş grubunda ve aynı kriterlere uyan 15 hastaya ise diyet dışmda herhangi bir tedavi verilmedi. Hastalara başlangıçta ve 6 ay sonunda rutin menopoz tetkikleri, kan NO düzeyi, karotis doppleri ile intima-media kalınlığı ölçümü yapıl di. Yalnız HRT alan grupta 3. ayda da kan NO seviyesi belirlendi. Kontrol ve çalışma grubunun sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: HRT alan grupta ilk 3 ay ortalama NO düzeyi anlamlı olarak azalırken ( PO.01) ikinci 3 ayda anlamlı olmasa da artmıştır. Bazal değerler itibariyle 6. ayın sonunda NO değerlerinde anlamlı olmayan bir azalma saptanmıştır (P:0.31, P>0.05). Kontrol grubunda ise ortalama NO seviyelerinde 6 ay sonunda ileri derecede anlamlı şekilde azalma gözlenmiştir.. (P:0.0076, PO.01) Çalışma grubunda İ-M kalınlığı 6 ay sonunda incelirken (P 0.05). Sonuç: 1 - Doppler ultrasonografi ölçümleri sonucunda, karotis arteri intima - media kalınlığının HRT kullanan kadınlarda,kullanmayan kadınlara oranla daha ince kaldığım saptadık. Bu bulgu HRT' nin, menopoz sonrası hızlanan aterogenezis sürecini yavaşlatarak kardiovasküler hastalık riski açısından olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. 2 - Post menopozal kadınlarda HRT' ne yanıtın izlenmesi ve kardiovasküler hastalık riskinin değerlendirilmesinde karotis arter intima - media kalınlığı ölçümünün yararlı olacağı kanısındayız. 3 - Post menopozal kadınlarda HRT' nin,kardiovasküler hastalıklara yol açan nitrik oksit (NO) azalmasını engellediği gözlenmiştir. Ancak rutin NO düzeyi izlenmesinin,test sonuçlarını etkileyebilecek faktörlerin çok fazla olması nedeni ile günümüzde pratik bir yaran olmadığı kanısındayız. 37
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF HORMONAL REPLACEMENT THERAPY FOR PREVENTION OF ATEROSKLEROSIS Objective: To determine the role of HRT in atherogenesis in postmenopausal women by measuring intima-media thickness with carotis doppler, verifiying estrogen and NO interaction and establish the relation with the process. Materials and methods: In this case-control study, 20 postmenopausal women with no atherosclerotic risk factors like hypertension, diabetes mellitus and smoking were given low cholesterol diet and continious cyclic HRT with 2 mg estradiol valerate + 10 mg medroxyprogesteron acetate. 15 patients with the same age group and having the same criteria were monitored only with diet. At the begining of treatment and after 6 months, routine menopausal tests, blood NO levels and intima-media thickness with carotis doppler were performed. In only the HRT group, blood NO levels at 3 months were also determined. The results of treatment and control groups were compared. Results: In the HRT group, the blood NO levels decreased significantly in first 3 months (P0.05). In the control group, average NO levels were found to be highly significantly decreased after the end of 6 months (P:0.0076, PO.01). The intima-media thickness in the study group decreased significantly after 6 months (P0.05). Conclusion: 1 - By using Doppler ultrasonography measurements we found that in women who are taking HRT,the carotis artery intima - media thickness were less than women who are not taking. This finding suggests that HRT decreases the post menopausal atherogenesis process and the risk of cardio vascular disease in women. 2 - Measurements of carotis artery intima - media thickness can be valuable in monitoring HRT and the risk of cardiovascular disease. 3 - HRT was found to abolish the decrease in nitric oxid (NO) levels,which may cause cardiovascular disease in post menopausal women. Since there are a lot of factors that may effect the test results, measurements of serum NO levels are not a valuable in rutine HRT monitoring. 38