Hormon replasman tedavisinde kardiyovasküler risk belirteci olarak homosistein düzeyi ve kanın reolojik değerlerinin analizi
The Effects of hormonal replacement theraphy on plasma homocysteine levels and rheological findings in healty postmenopausal women
  1. Tez No: 91068
  2. Yazar: WALED ABOHATAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET HORMON REPLASMAN TEDAVİSİ ALAN KADINLARDA KARDİYOVASKÜLER RİSKİ BELİRLEYEN PLAZMA HOMOSİSTEİN DÜZEYLERİ VE KANDAKİ REOLO JİK DEĞERLERİN ANALİZİ AMAÇ: Postmenopozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin (konjuge östrojen - konjuge östrojen+medroksiprogesteron asetat) açlık plazma homosistein düzeyleri, plazma viskozitesi, kan viskozitesi ve eritrosit deformabilitesi üzerine etkisi araştırmaktır. MATERYAL METOD: Çalışmaya; Ocak-Haziran 1999 tarihleri arasında, 17'si doğal menopozda ve 13'u cerrahi menopozda olmak üzere toplam 30 sağlıklı postmenopozal kadın dahil edildi. Doğal menopozdaki olgulara siklik ardışık olmak üzere günlük 0.625mg konjuge östrojen + 5mg medroksi progesteron asetat, cerrahi menopozdaki olgulara ise günlük 0.625mg konjuge östrojen verildi. Tüm olguların açlık plazma homosistein düzeyleri, kan viskozitesi, plazma viskozitesi ve eritrosit deformabilitesinin ölçümleri tedavi öncesi, tedavinin 3. ve ö.aylarında olmak üzere üç kez yapıldı. BULGULAR: Cerrahi menopoz grubunda açlık plazma homosistein düzeyleri doğal menopoz grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p:0.01). HRT, açlık plazma homosistein düzeylerini 3. ayda her iki grupta anlamlı derecede azalttı (p:0.014, p:0.017). Ancak bu etki ilk aylarla sınırlı kaldı ve ö.ayda bu bulguya rastlanmadı. Plazma viskozitesinin HRT ile düştüğü görüldü. İlk 3 ayda her iki grupta düşme belirgin idi (p:0.009, p:0.000). ö.ayda ise bu etkinin azalmasına rağmen, östrojen alanlarda anlamlılığını yetirmedi (p:0.001). Östrojene progesteronun eklenmesi, 6 ayda bu etkinin kaybolmasına yol açtığı görüldü. HRT ile eritrosit deformabilitesinde yükselme olduğu görüldü. Bu etki doğal menopoz grubunda hem 3. hemde ö.ayda istatistiki anlamlılığa erişti (p:0.005, p:0.01 1). HRT ile beraber kan viskozitesinde önemli değişiklik olmadı. SONUÇ: Bu çalışma HRT'nin plazma homosistein düzeylerini ve viskozitesini düşürdüğünü gösterdLProgesteronun homosistein düzeylerine olumsuz etkisi gözlenmedi. HRT, homosistein düzeylerini ve kanın reolojik özelliklerim olumlu yönde etkileyerek, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Ancak bu etkinin süresi, derecesi ve progesteronun rolünü daha iyi anlamak için olgu grupları daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır. 46
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of hormonal replacement therapy on plasma homocysteine levels and rheological findings in healthy postmenopausal women Objective: To investigate and compare the effects of three and six months hormone replacement therapy (conjugated equine estrogen plus medroxyprogesterone acetate vs. conjugated equine estrogen ) on fasting plasma homocysteine levels and blood and plasma viscosity, erythrocyte cell deformability in healthy postmenopausal women Material and methods: In this prospective study, we randomly assigned 30 healthy postmenopausal women to receive sequentially combined 0.625 mg conjugated equine estrogen plus 5 mg medroxyprogesterone acetate daily (n:17, natural menopause group) or 0.625 mg conjugated equine estrogen (n:13, surgically menopause group) for 6 months. Plasma homocysteine levels, plasma and blood viscosity (three different shears), erythrocyte cell deformability were measured in baseline and 3, 6 months samples after study entry. Results: At baseline, plasma homocysteine levels significantly higher in surgically menopause group than the natural menopause group (p:0.01). After 3 months of hormone replacement therapy mean plasma homocysteine concentrations was decreased by 12.38- 15.83% compared with baseline (p:0.014, p:0.017, respectively). These findings did not persist after 6 months therapy. There was no statistically harmful effect on plasma homocysteine levels with medroxyprogesterone acetate. Plasma viscosity was significantly reduced at 3 months in both groups. At 6 months therapy, the statistically significant reduction on plasma viscosity was seen only surgically menopause group (p:0.001). Hormone replacement therapy increased the erythrocyte cell deformability values in both groups. This increase was reached statistically significant in the natural group (p:0.011). There were no significant differences on blood viscosity (three different shears) levels in both groups. Conclusion(s): This study demonstrates decreased plasma homocysteine levels and viscosity in postmenopausal women on hormone replacement therapy. The progesterone used in this study did not have an unfavorable effect on homocysteine levels. Improved homocysteine levels and rheology offers a mechanism by which HRT lowers the risk of coronary heart disease. The clinical significance of the findings reported in this study should be investigated in large randomized designed studies. 47