Akut böbrek hasarı tespit edilen çocuklarda demografik, klinik ve laboratuvar tetkiklerinin prognoza etkisi
The impact of demographic, clinical and laboratory findings on the prognosis of children diagnosed with acute kidney injury
- Tez No: 910688
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut böbrek hasarı (ABH), böbrek fonksiyonlarında ani bir azalma olarak tanımlanır. Bu durum, vücutta nitrojen içeriği yüksek maddelerin birikmesine, sıvı ve elektrolit dengesizliklerine yol açar. Çalışmamız, çocuklarda ABH'nin farklı yaş gruplarında nasıl seyrettiğini ve prognozu etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza akut böbrek hasarı (ABH) tanısı konulan 157 hasta dahil edilmiştir. Veriler retrospektif olarak toplanmıştır. ABH tanısı, KDIGO kriterlerine göre serum kreatinin seviyeleri esas alınarak yapılmıştır. Kreatinin sınırları, hastaların mevcut bazal kreatinin değerlerine veya yaşlarına göre belirlenmiştir. Hastalar demografik, klinik ve laboratuvar verilerine göre değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 157 hastanın 55'i (%35) kız, 102'si (%65) erkekti. Yaş ortalaması 10,9 ± 5,4 yıl olup, ortanca yaş 12,3 yıldı. Erkeklerin yaş ortalaması kızlardan anlamlı derecede yüksekti (p=0,024). Takip süresi ortalama 47,6 ± 30,0 gün, ortanca 49 gündü.
Özet (Çeviri)
AIM: Acute kidney injury (AKI) is defined as a sudden decrease in kidney function. This condition leads to the accumulation of nitrogenous waste products in the body and causes fluid and electrolyte imbalances. Our study aims to investigate how AKI progresses in different age groups of children and to identify the factors affecting prognosis. MATERIALS - METHODS: Our study included 157 patients diagnosed with acute kidney injury (AKI). Data were collected retrospectively. The diagnosis of AKI was based on serum creatinine levels according to KDIGO criteria. Creatinine thresholds were determined based on the patients' existing baseline creatinine values or their age. Patients were evaluated based on demographic, clinical, and laboratory data. RESULTS: 157 patients included in the study, 55 (35%) were girls and 102 (65%) were boys. The average age was 10.9 ± 5.4 years, with a median age of 12.3 years. The average age of boys was significantly higher than that of girls (p=0.024). The average follow-up period was 47.6 ± 30.0 days, with a median of 49 days.