Endüstri devrimi ile birlikte değişen tüketim kavramının mobilya üretim ve tasarımına etkileri
Effects of the consumption concept changing with the industrial revolution on furniture production and design
  1. Tez No: 910689
  2. Yazar: MERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEYDA GÜNEY YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Konaklama ihtiyacı, dünden bugüne, her zaman en önemli ihtiyaçlardan biri olmuştur. Ve insan yaşamının çoğu konutlarda geçmektedir. Bu şekilde vazgeçilmez bir unsur haline gelince elbette yaşanılan mekânlara gerekli donatıları ekleme ihtiyacı doğmaktadır. Bunun sonucunda mobilya ve gerekli diğer alternatif ürünler ile bu ihtiyaç karşılanmaktadır. Konaklama ihtiyacına ek olarak kullanıcı konfor koşullarının getirdiği gereksinimlerinde karşılanması gerekmektedir. Aynı zamanda mobilyalar, üretildiği dönemin teknolojik imkân ve gelişmeleriyle şekillenmiştir. Tarihsel sürece bakıldığında, endüstri devrimi öncesi mobilya üretim şekilleri daha çok, el işçiliği ve zanaat ile ön plana çıkmaktadır. Üretilen mobilyalarda emek verme ve estetik kaygı açısından değerli olan mobilya üretimleri karşımıza çıkmaktadır. Endüstri devrimi ve makineleşme ile birlikte ise insan kontrolü ve müdahalesiyle birlikte seri üretim bant üzerinden geçen tek düze, standart ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda zaman içerisinde işlevsel ve estetik açıdan talep ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde değişim ve gelişimlere uğramıştır. Bu değişim ve gelişimlerin belirli kriterler doğrultusunda şekillenerek oluşturulduğu söylenebilir. Bu kriterler; işlev, biçim, ölçek, oran, ritim, renk ve doku olarak sayılabilir. Özellikle üretim teknikleri açısından büyük bir öneme sahip olmaları ve artan nüfusa bağlı olarak, talebi karşılamaya yönelik değişim ve gelişimler meydana gelmektedir. Sonuç olarak, konaklama ihtiyacının konut mobilyası özelinde ele alınması, endüstri devrimi öncesinin incelenip analiz edilmesi ve yine endüstri devrimiyle birlikte makineleşmenin getirdiği üretim tekniklerindeki kolaylık, daha öncesinde kısıtlı imkanlardan dolayı üretilmesi zor olan tasarım şekillerinin hayata geçirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada endüstri devrimi ile değişime uğrayan bu süreci ele alarak, mobilya üretimindeki değişimi ve katkısını değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for accommodation has always been one of the most important needs. And most of human life is spent in dwellings. When it becomes an indispensable element in this way, of course, the need to add the necessary equipment to the living spaces arises. As a result, this need is met with furniture and other necessary alternative products. In addition to the need for accommodation, the needs of the user comfort conditions must be met. At the same time, furniture has been shaped by the technological possibilities and developments of the period in which it was produced. When we look at the historical process, the pre-industrial revolution furniture production styles come to the fore with handcraft and craftsmanship. Furniture productions, which are valuable in terms of labor and aesthetic concern, appear in the furniture produced. With the industrial revolution and mechanization, with human control and intervention, uniform, standard products that pass over the mass production line have begun to be produced. In this context, it has undergone changes and developments over time to meet functional and aesthetic demands and needs. It can be said that these changes and developments have been formed in line with certain criteria. These criteria are; functions, form, scale, proportion, rhythm, color and texture. Changes and developments are taking place in order to meet the demand, especially due to the fact that they have a great importance in terms of production techniques and the increasing population. As a result, it has become possible to deal with the need for accommodation specifically for residential furniture, to examine and analyze the pre-industrial revolution, and to realize the design forms that were difficult to produce before due to the limited possibilities of production techniques brought by mechanization with the industrial revolution. In this study, it is aimed to evaluate this process, which has changed with the industrial revolution, and to evaluate its change and contribution in furniture production.