Prostat kanserı̇ teşhı̇sı̇nde monoparametrı̇k prostat MRG etkinliğin araştırılması
Monoparametric prostate mri in the diagnosis of prostate cancer investigation of efficacy
  1. Tez No: 910695
  2. Yazar: GÜLŞAH NAZİFE BAŞ SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada monoparametrik manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) prostat kanseri tanısında etkinliğini araştırmak ve operasyon sonrasında Gleason skoru yükselen radikal prostatektomi hastalarında bu yüksekliğin hasta yaş, prostat hacmi, PSA değeri, PSA dansitesi ve ADC değeri ile ilişkisini, klinik olarak anlamlı kanser (KOAK) ile PSA ve PSA dansitesi, prostat hacmi, hasta yaşı ve ADC değeri arasındaki ilişkiyi ve PSA dansitesi ile PIRADS skoru arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Materyal ve metod: 01.01.2020 ve 01.10.2023 tarihleri arasında prostat kanseri tanısı almış 135 olgunun MRG'leri retrospektif olarak değerlendirildi. İki gözlemci tarafından difüzyon ağırlıklı görüntülemelerin (DAG) kullanıldığı monoparametrik MRG ile multiparametrik MRG (mpMRG) imajları kullanılarak skorlama yapıldı. Opere olan olgulardan operasyon sonrasında patolojik değerlendirmede Gleason skorunun yükselip yükselmediği incelendi. Gözlemciler arasındaki uyum, monoparametrik MRG değerlendirmenin etkinliği incelenip, KOAK olgularında ve operasyon sonrası Gleason skoru yükselen olgularda yükselme ile ADC değeri, PSA değeri, PSA dansitesi, prostat hacmi ile yaş arasındaki ilişki değerlendirildi. Olgulardan PIRADS skoru 3 ve üzeri olanlar malignite olasılığı bulunan olgularda PSA dansitesi ile PIRADS ilişkisi istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Prostat kanseri tanısı olan 135 olgu retrospektif olarak değerlendirilip bu olguların MRG'leri çalışmaya dahil edildi. Değerlendirmede monoparametrik MRG ile mpMRG değerlendirme sonucu elde edilen skorlarının %93,33 oranında benzer olduğu ve gözlemciler arasında mükemmel benzerlik olduğu bulundu. KOAK olan olgularda, olmayanlarda göre PSA değeri ve PSA dansitesi anlamlı derece yüksek, ADC değeri ise anlamlı derece düşük bulundu. PIRADS sonucu 3 ve üzeri olan olgularda PSA dansitesinin PIRADS skoru yükseldikçe arttığı saptandı. Sonuç: Çalışmamızda monoparametrik MRG'nin mpMRG'ye benzer oranlarda malignite tespit edebildiği sonucuna varılmıştır. KOAK tanısı olan olgularda PSA dansitesi ve PSA değerinin anlamlı derece yüksek, ADC değerinin anlamlı derece düşük olduğunu, PIRADS skoru 3 ve üzeri olduğunda PSA dansitesinin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to assess the diagnostic efficacy of monoparametric magnetic resonance imaging (MRI) in prostate cancer and to determine the relationship between MRI findings and patient age, prostate volume, PSA value, PSA density and ADC value in radical prostatectomy patients with elevated postoperative Gleason score. Additionally, the study aimed to investigate the relationship between clinically significant cancer (CsCa) and PSA and PSA density, prostate volume, patient age and ADC value, and the relationship between PSA density and PIRADS score. Materials and Methods: A retrospective evaluation was conducted on 135 patients diagnosed with prostate cancer between 1 January 2020 and 1 October 2023. The evaluation was based on their magnetic resonance imaging (MRI) scans. Two observers performed the scoring using monoparametric MRI, which included diffusion-weighted imaging (DWI) and multiparametric MRI (mpMRI) images. In the postoperative pathological evaluation of the operated cases, the change in Gleason score was examined. The agreement between the observers, the efficiency of monoparametric MRI evaluation, and the relationship between ADC value, PSA value, PSA density, prostate volume, and age were analysed in CsCa cases and in cases with increased postoperative Gleason score. The relationship between PSA density and PIRADS was statistically calculated in patients with a PIRADS score of 3 and above and in patients with a high probability of malignancy. Results: A total of 135 patients with prostate cancer were retrospectively evaluated, and their MRIs were included in the study. The results demonstrated that the scores obtained from the monoparametric MRI and mpMRI evaluations exhibited a 93.33% similarity, with an excellent inter-observer agreement. The PSA value and PSA density were found to be significantly higher, while the ADC value was significantly lower, in patients with CsCa compared to those without CsCa. In patients with a PIRADS score of 3 or above, PSA density was found to increase in direct proportion to the PIRADS score. Conclusion: The findings of our study indicate that monoparametric MRI can detect malignancy at rates comparable to those observed with mpMRI. The study demonstrated that PSA density and PSA levels were significantly elevated, while the ADC value was significantly reduced, and that PSA density increased with an increasing PIRADS score in patients with CsCa.