Küresel kamusal mal çerçevesinde mülteci koruması
Refugee protection within the framework of global public goods
  1. Tez No: 910694
  2. Yazar: NIJAT IMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru insanlık için giderek daha önemli hale gelen küresel kamusal mal kavramı, son dönemlerde sıklıkla gündemde olan bir konu haline gelmiştir. Neredeyse insanlığın var oluşuyla birlikte ortaya çıkan mülteci hareketliliği ise bu güne kadar var olan ciddi bir sorun olmaktadır. Her geçen gün daha fazla küreselleşen dünyamızda mülteci sorunu küreselleşmenin dalgasına kapılarak küresel düzeyde incelenmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Sonuç olarak mültecilerin karşılaştığı ve sebep olduğu sorunlar, bölge sınırlarını aşarak dünya ülkelerinin bir çoğunu etkisi altına almıştır. bırakmıştır. Bu doğrultuda mülteci koruması insanlık için önemli bir mesele olmakta ve yeryüzünde yaşayan herkesi ilgilendirmektedir. Bu sebepten çalışmada mülteci korumasının küresel kamusal mal olarak değerlendirilmesi için gerekli olan özelliklere sahip olup olmaması ve küresel kamusal mal sınıflandırmasında yer alması konusu araştırılmıştır. Mültecilerin dünya üzerindeki yer değişme haraketleri sonucu ortaya çıkan sorunların çözülmesi ve bunun için gerekli olan finansmanın sağlanması ile ilgili konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Towards the end of 20th century, the concept of global public goods, which has become more and more important for humanity, the concept of global public goods is frequently on the agenda. The refugee problem, which has emerged almost as long as humanity has existed, is a serious problem that has existed until today. In our world, which is globalizing day by day, the refugee problem has become a problem that has reached global levels by being caught in the wave of globalization. As a result, the problems faced and caused by refugees have transcended the borders of region and exposed many of the countries of the world to its effects. Accordingly, refugee protection is an important issue 0investigates whether refugee protection has the necessary characteristics to be considered as a global public good and whether it should be included in the classification of global public goods. Issues related to solving the problems that arise as a result of the displacement of refugees around the world and collecting the necessary financing for this purpose are addressed.