Bitcoin and macroeconomic determinants: Analyzing individual fx deposits in Türkiye
Bitcoin ve makroekonomik belirleyenler: Türkiye'de bireysel döviz mevduatlarını analiz etmek
- Tez No: 910712
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, bireysel döviz mevduatları ve Bitcoin fiyatı arasındaki potansiyel ilişki, vektör otoregresyon ve vektör hata düzeltme modelleri kullanılarak analiz edildi. 2020 ve 2021'deki Covid-19 salgını boyunca bireyler kripto para birimlerine alternatif yatırım aracı olarak ilgi gösterdi. Özellikle yüksek enflasyona sahip ülkelerde kripto para birimleri spekülatif kazançların yanı sıra, enflasyona karşı bir finansal koruma olarak algılandı. Türkiye, yüksek enflasyon nedeniyle bu tür bir ülkeydi. Türkiye'deki bireylerin yabancı para birimlerine talebi, bir başka deyişle dolarizasyon da tarihsel deneyimlere paralel biçimde arttı. Bu çalışma, Bitcoin'e, 2020 ve 2021 yıllarında, bireyler için finansal koruma ve potansiyel yüksek getiri elde etmek amaçlarında alternatif bir para birimi olarak yaklaşmaktadır. Bu nedenle, Bitcoin fiyatının bireysel döviz mevduatına etkisi diğer belirleyicilerle birlikte analiz edildi. Etkilerin ayrıştırılması için bireysel döviz mevduatları, vadeli ve vadesiz olarak iki parçada ele alındı. Modellerdeki diğer değişkenler BIST 100 USD fiyatı, USDTRY paritesi, ons altın fiyatı, Nasdaq 100 endeks fiyatı ve Türkiye 2-yıllık tahvil getirisi olarak seçildi. Sonuçlara göre, Bitcoin diğer araçlara kıyasla önemli bir araç olmamaktadır. Bu nedenle Türkiye'deki bireylerin kripto para birimlerini portföylerinde güçlü bir enstrüman olarak gördüklerini iddia etmek zorlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential relationship between individual FX deposits and Bitcoin price is analyzed by employing vector autoregression (VAR) and vector error correction (VEC) models. Individuals showed interest in cryptocurrencies as new investment instruments during COVID-19 outbreak between 2020 and 2021. Especially in countries with high inflation rates, cryptocurrencies are perceived as a hedging instrument against inflation in addition to their speculative returns. Türkiye was such a country due to high inflation rates. The demand for foreign currencies of the individuals, in other words dollarization in Türkiye increased in parallel to the historical experiences. This study approaches Bitcoin as an alternative currency for individuals to hedge against inflation and to potentially achieve high returns during 2020 and 2021. For this reason, the effect of Bitcoin price is analyzed together with the other determinants of individual FX deposits. Individual FX demand and time deposits are taken separately to distinguish the effects. The other variables in the models are selected as BIST 100 in USD terms, USDTRY parity, price of ounce gold, Nasdaq 100 index price, and Türkiye 2-years government bond yield. According to the results, Bitcoin price is not a significant instrument for individuals in comparison to other instruments. Therefore, it is hard to claim individuals in Türkiye consider cryptocurrencies as a powerful instrument in their portfolios.