İstanbul ili Avrupa yakasında yer alan soğuk hava depolarının yapısal özellikleri ve yeterlilikleri üzerine bir araştırma
A study on the structural characteristics and adequacy of cold storage facilities located on the Europan side of Istanbul province
  1. Tez No: 910711
  2. Yazar: ŞÜKRİYE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BURAK ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma İstanbul İli Avrupa yakasında yer alan soğuk hava depo işletmelerinin mevcut durumları ve yapısal özelliklerini belirlemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi verilerine dayanarak İstanbul İli Avrupa yakasında aktif durumda olan ve beş ilçede faaliyet gösteren 6 adet soğuk hava depo işletmesinde yapılmıştır. İncelenen depoların %66,7'sinin depolama kapasitelerinin 1.000-5.000 ton arasında değiştiği, %33,3'ünün ise 10.000 ton üzerinde olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin %33,3'ünün tamamen meyve depolaması yaptığı, %16,7'sinin meyve, et ürünleri ve su ürünlerini depoladığı, %16,7'sinin su ürünleri (dondurulmuş) ve et ürünleri (dondurulmuş) depoladığı, %16,7'sinin su ürünleri (dondurulmuş) ve paketli gıda (dondurulmuş) depoladığı ve geri kalan %16,7'sinin ise paketli ürün ve paketli ürün (dondurulmuş) depoladığı belirlenmiştir. İşletmelerin %33,3'ünde kontrollü atmosfer odası bulunduğu belirlenmiştir. 1 adet işletmede muz sarartma işleminin yapıldığı belirlenmiştir. Tamamen meyve depolaması yapan 1 işletmede yılın sıcaklık ortalaması en yüksek olan Haziran Temmuz Ağustos ve Eylül aylarında depolama yapılan soğuk odaların soğutma yükü hesaplanmıştır. İşletmelerin %50'sinin taşıyıcı sistem olarak betonarme, %66,7'sinin duvar yapı malzemesi olarak PU panel, %83,3'ünün duvar yalıtım malzemesi olarak PU panel kullandığı belirlenmiştir. İşletmelerin %66'sında nem ve ısı yalıtımı için tabanında PU Köpük kullanıldığı, %33,3'ünde çatı örtü malzemesi olarak EPS ve PU köpük, % 33,3'ünde EPS ve PU Panel ve geri kalan %33,3'ünde ise PU Panel kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the current status and structural characteristics of cold storage facilities located on the European side of Istanbul, based on data from the Ministry of Agriculture and Forestry's Food Safety Information System. The study focused on six active cold storage facilities operating in five districts. It was found that 66.7% of the examined warehouses have storage capacities ranging from 1,000 to 5,000 tons, while 33.3% have capacities over 10,000 tons. Among the facilities, 33.3% specialize exclusively in fruit storage, 16.7% store fruits, meat products, and seafood, another 16.7% focus on frozen seafood and frozen meat, yet another 16.7% store frozen seafood and frozen packaged food, and the remaining 16.7% store packaged products and frozen packaged products. Additionally, it was determined that 33.3% of the facilities have controlled atmosphere rooms. One facility was identified as performing banana ripening. In a facility that exclusively stores fruits, the cooling load of the cold rooms was calculated for the months with the highest average temperatures: June, July, August, and September. It was found that 50% of the facilities use reinforced concrete as a support system, 66.7% use PU panels as wall building materials, and 83.3% use PU panels as wall insulation materials. For insulation against moisture and heat, 66% of the facilities use PU foam for the floor, 33.3% use EPS and PU foam for roofing material, another 33.3% use EPS and PU panels, and the remaining 33.3% use PU panels.