Term gebelikte DHEA-S, Prolaktin ve Kortizol'ün travay üzerine etkisi
DHEA-S, Prolactin and Cortisol effect of labor in term pregnancy
- Tez No: 91072
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YARDIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, doğum kliniğine 15/07/97 ile 8/07/98 tarihleri arasında başvuran 37 haftanın üzerindeki gebeler alındı. Gebelerin yaş ortalaması 23 idi. Nullipar maternal herhangi bir hastalığı, sigara içme öyküsü olmayan gebeler çalışmaya alındı. Çalışmaya 35'i spontan travaya girmiş, 20'si indüksiyon ile travaya giren 55 gebe oluşturdu. Amaç, aktif travay sırasında ölçülen prolaktin, kortizol ve DHEA-S'ın travay üzerine etkisini araştırmaktı. Spontan travaya giren gebeler Grup 1, indüksiyon ile travaya giren gebelerde Grup 2'yi oluşturdu. Grupların maternal yaş, gebelik haftası, doğum ağırlıkları arasında anlamlı fark yoktu. Grup 1 gebelerde maternal DHEA-S değeri ortalama 128±56.06ng/dl bulunurken, Grup 2'de bu değer 93.8±40.2ug/dl olarak bulundu. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulundu (p =0.02). Umblikal kordda bakılan DHEA-S değerleri Grup l'de 129.9±29.3ug/dl iken Grup 2'de 134.4±31.8ug/dl olarak bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p =0.7). Gruplar arasında maternal prolaktin ve kortizol değerleri ile umblikal prolaktin ve kortizol değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Her iki grubun doğum şekilleri karşılaştırıldığında spontan travaya giren grupta normal vajinal doğum oram %74.3 iken, sezeryan oram %25.7 olarak bulundu. İndüksiyon ile travaya giren grupta normal vajinal doğum %55 iken, sezeryan oram %45 olarak bulundu. Travayın başlamasında DHEA-S'ın travayı kolaylaştırıcı etkisi bu çalışmada ortaya çıkmaktadır. Direkt kollajenolitik aktiviteyi arttırarak uterin fonksiyonlanda etkilemektedir. İndüksiyon ile travaya giren grupta sezeryan oram yüksek çıkmaktadır. Spontan travaya giremeyen grupta, servikal olgunlaşmanın yetersizliğinden dolayı indüksiyon uygulandığında sezeryan oram artmaktadır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was carried out at Trakya University Medical School Obstetrics and Gynecology Department between 15/07/97 and 08/07/98, in which women beyond 37 weeks of gestation was taken. Mean age of patients was 23 years. All of the patients participating in this research were healthy nullipar, nonsmoking women. The study consisted of 55 pregnant women, in whom 35 gave spontaneous birth and 20 took induction. The purpose was investigating the effects of prolactin, Cortisol and DHEA-S on labor, during active birth. Women were grouped, having spontaneous birth as Group 1 and those with induction as Group 2. There were no difference between the groups related with maternal age, weeks of pregnancy or neonatal weight. In group 1 mean maternal DHEA-S was 128±56.06 ug/dl while in group 2 this level was 93.8±40.2 ug/dl. This difference was found statistically significant (p=0.02). Measurements of umblical cord DHEA-S levels in group 1 was 129.9±29.3 ug/dl while in group 2 it was found 134.4±31.8 ug/dl. There was no statistically significant difference by means of DHEA-S levels (p=0.7). Also, there was not statistically significant difference between prolactin and Cortisol levels, measured in both maternal serum and umblical cord. When the manners of birth was compared between the groups, the first group had %74.3 vaginal deliveries and %25.7 caesarian section. In the second group whom had labor induction, vaginal delivery rate was %55 and %45 had caesarian section. It was concluded that DHEA-S had a facilitating effect for triggering of spontaneous labor. It influences the uterine function by enhancing direct collagenolytic activity. The caesarion section rate was found higher in labor induction group. This effect was related to insufficient cervical maturation in group that didn't have spontaneous labor. 55