Vajinal dinoproston ovülün term gebelikte servikal olgunluğa etkisi
Effect of vaginal dinoprostone ovule on cervical maturity in term pregnancy
- Tez No: 659197
- Danışmanlar: DR. NAİLE İNCİ DAVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Servikal olgunlaştırma ve doğum indüksiyonu için kullanılan iki ilacın (oksitosin ve dinoproston) etkinliğinin ve sonuçlarını kıyaslamak. Gereç ve Yöntemler: Doğum indüksiyonu endikasyonu almış Bishop skoru 0,05). Sonuç: Dinoproston sezaryen oranlarını azaltmak için tercih edilebilecek bir yöntemdir ancak oksitosin, daha hızlı etki göstermesi ve doğumu daha hızlı sonuçlandırması sebebi ile hasta yoğunluğu yüksek olan kliniklerde tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the efficacy and results of two drugs (oxytocin and dinoprostone) used for cervical ripening and induction of labor. Material and Methods: Term nulliparous pregnancies Bishop score 0,05). Conclusion: Dinoprostone is a preferable method to reduce cesarean rates. However, oxytocin which stimulates and speeds the labour can be opted for at the clinics that have a high number of patients.