Spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer kararları ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between career decisions and employment concerns of students studying in sports sciences
- Tez No: 910731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN İŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri öğrencilerinin kariyer kararları ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören bütün öğrenciler (n=650) ve örneklemini ise 343 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Aslan ve Uğraş (2021) tarafından geliştirilmiş Spor Bilimleri Öğrencilerinin İş Bulma Kaygısı Ölçeği ile Reziwnguli Yusupu (2015) tarafından geliştirilen Kariyer Kararı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS (23.0) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde, güvenirlik analizi, bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Lineer Regresyon Analizi ve tanımlayıcı istatistik analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between career decisions and job anxiety of sports science students. The universe of the research consists of all students studying at the Faculty of Sports Sciences of Iğdır University in the 2022-2023 academic year and the sample is 343 students. Personal Information Form, Job Finding Anxiety Scale of Sports Science Students developed by Aslan and Uğraş (2021), and Career Decision Scale developed by Reziwnguli Yusupu (2015) were used as data collection tools in the research. Research data were analyzed with SPSS (23.0) statistical package program. It was determined that the data were normally distributed. In the analysis of the data, reliability analysis, independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Linear Regression Analysis and descriptive statistical analyzes were applied.