Hemiplejik hastalarda sanal gerçeklik uygulamalarının üst ekstremite fonksiyonlarına, aktivite ve katılıma etkileri
Effects of virtual reality game on upper extremity functions, activity and participation in hemiplegic patients
  1. Tez No: 910739
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILMAZ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı serebrovasküler olay (SVO) sonrası inme gelişen hemiplejik hastalarda konvansiyonel rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan sanal gerçeklik (SG) destekli üst ekstremite rehabilitasyonunun üst ekstremite fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve katılıma etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek kör, prospektif, randomize kontrollü, tek merkezli bir klinik çalışmadır. Kliniğimize başvuran hastalardan 18 yaş üstü, iskemik veya hemorajik inme sonrası ilk 12 ay içinde olan, hemipleji tanılı 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar konvansiyonel tedavi (KT) grubu (n=20) ve SG grubu (n=20) olarak iki gruba randomize edildi. KT grubu 4 hafta boyunca haftanın 5 günü her gün 1 saat KT aldı. SG grubu 4 hafta boyunca haftanın 5 günü KT'ye ek olarak (Becure GmbH firmasından kiralanan) Leap Motion cihazında yüklü üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik 4 oyunun her birini 10 dk oynayıp toplam 40 dk ekstra egzersiz yaptı. Birincil sonuç ölçütü olarak üst ekstremite fonksiyonları için Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği (FMA-UE) kullanıldı. İkincil sonuç ölçütü olarak üst ekstremite fonksiyonları için Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (SCUES), el fonksiyonu için Dokuz Delikli Tahta Çivi Testi (NHPT), GYA ve katılımı değerlendirmek için Kol,Omuz ve El Yaralanması Anketi Türkçe Versiyonu (DASH-T) ile İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS-QOL) kullanıldı. Hastalar tedavi başlangıcında (T0), 4 haftalık tedavi bitince (T1), tedavi bitiminden 1 ay sonra (T2) ve tedavi bitiminden 3 ay sonra (T3) olmak üzere toplam 4 kere değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve klinik parametreler açısından çalışma durumu haricinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. SG grubundaki çalışan hasta sayısının, KT grubundaki çalışan hasta sayısından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,006). Gruplar arasında başlangıç muayenesinde FMA-UE, DASH-T, NHPT düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (sırasıyla p=0,719, p=0,183, p=0,533).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of virtual reality (VR) supported upper extremity rehabilitation applied in addition to the conventional rehabilitation program on upper extremity functions, daily living activities and participation in hemiplegic patients who developed stroke after cerebrovascular accident. Materials and Methods: The study is a single-blind, prospective, randomized controlled, single-center clinical study. Among the patients who applied to our clinic, 40 people over the age of 18, within the first 12 months after an ischemic or hemorrhagic stroke and diagnosed with hemiplegia were included in the study. Patients were randomized into two groups: conventional treatment (CT) group (n = 20) and VR group (n = 20). The CT group received CT for 1 hour every day, 5 days a week for 4 weeks. In addition to CT, the VR group performed 4 games designed to improve upper extremity functions on the Leap Motion device (rented from Becure GmbH) for 10 minutes each, 5 days a week for 4 weeks and performed a total of 40 minutes of extra exercise. The Fugl-Meyer Assessment for Upper Extremity (FMA-UE) for upper extremity functions was used as the primary outcome measure. Secondary outcome measures include the Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES) for upper extremity functions, the Nine-Hole Peg Test (NHPT) for hand function, the Turkish Version of Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH-T) Questionnaire and the Stroke Specific Quality of Life Scale (SS-QOL) to assess activities of daily living and participation was used. The patients were evaluated 4 times in total: before intervention (T0), after 4 weeks of intervention (T1), 1 month after the end of the intervention (T2) and 3 months after the end of the intervention (T3). Results: No statistically significant difference was detected between the groups in terms of demographic characteristics and clinical parameters, except for study status. It was found that the number of working patients in the VR group was statistically significantly higher than the number of working patients in the CT group (p = 0.006). There is no statistically significant difference between the groups in terms of FMA-UE, DASH-T, NHPT levels at the initial examination (p=0.719, p=0.183, p=0.533 respectively).