Postmenopozal osteoporoz tanısında fibroblast büyüme faktörü 23'ün rolü
The role of fibroblast growth factor 23 in the diagnosis of postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 910754
  2. Yazar: ONUR KAĞAN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoporoz, kemik kütlesindeki azalma ve kemiğin mikro-mimarisindeki bozulmalar nedeniyle kemik dayanıklılığının azalmasıyla karakterize sistemik bir iskelet hastalığıdır. Bu durum özellikle postmenopozal kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. Fibroblast Büyüme Faktörü-23 (Fibroblast Growth Factor-23, FGF-23), kalsiyum ve fosfor metabolizmasının düzenlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmamız, postmenopozal osteoporozda serum FGF-23 düzeyinin rolünü ve FGF-23 düzeylerinin olası kırık riskini öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 01.09-01.12.2024 tarihleri arasında Sağlık bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran, postmenopozal osteoporoz (PO) ön tanısı ile tetkik edilen ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçümü yapılan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada, T skoru -2,5'un altında olan 25 postmenopozal osteoporoz hastası ve T-skoru -1'in üzerinde olan 25 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Malignite tanısı, aktif enfeksiyonu, romatizmal hastalıkları, karaciğer sirozu, glomerüler filtrasyon hızı (GFR) 60'ın altında olan, menopoza girmemiş ve çalışmaya katılmaya katılmak için onam vermeyen hastalar dışlanmıştır. Hastaların anamnezleri alınarak Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) skorları hesaplanmış ve kaydedilmiştir. Ayrıca, rutin tetkiklere ek olarak serum FGF-23 düzeyleri Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın yaş ortalaması 67,44,43 idi. Postmenopozal osteoporoz ve kontrol grubu arasında yaş, albümin, AST, ALT, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, PTH, GFR, 25-hidroksi vitamin D ve glukoz seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla beraber, ALP düzeyi PO grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Osteoporosis is a systemic skeletal disease characterized by decreased bone mass and deterioration of bone microarchitecture, leading to reduced bone strength. This condition is particularly prevalent in postmenopausal women. Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23) plays a critical role in the regulation of calcium and phosphorus metabolism. Our study aims to evaluate the role of serum FGF-23 levels in postmenopausal osteoporosis and its effectiveness in predicting fracture risk. Materials and Methods: The study included patients evaluated between 01.09.2024 and 01.11.2024, at the Internal Medicine Outpatient Clinics of SBU Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. Patients with suspected postmenopausal osteoporosis (PO) who underwent bone mineral density (BMD) measurements were included. The study evaluated 25 postmenopausal osteoporosis patients with a T-score below -2.5 and 25 healthy individuals with a T-score above -1 as the control group. Patients with malignancy, active infection, rheumatic diseases, liver cirrhosis, glomerular filtration rate (GFR) below 60, those who had not yet entered menopause, or those unwilling to give consent were excluded. Medical histories of the patients were taken, and their Fracture Risk Assessment Tool (FRAX) scores were calculated and recorded. Additionally, serum FGF-23 levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method alongside routine tests. Results: The mean age of the 50 patients included in the study was 67.4 ± 4.43 years. There was no significant difference between the PO and control groups in terms of age, albumin, AST, ALT, calcium, magnesium, phosphorus, sodium, potassium, parathyroid hormone (PTH), GFR, 25-hydroxy vitamin D, or glucose levels. However, ALP levels were significantly higher in the PO group compared to the control group. The FRAX scores for major osteoporotic fractures and hip fracture risk were significantly higher in the PO group compared to the control group (p < 0.001). Serum FGF-23 levels were also found to be significantly elevated in the PO group (p < 0.001). A cut-off value of 210 pg/mL for FGF-23 levels demonstrated significant effectiveness in distinguishing PO patients from healthy individuals, with 92% sensitivity and 60% specificity. Conclusion: With the aging population, the prevalence of osteoporosis is steadily increasing worldwide. Currently, the diagnosis of osteoporosis primarily relies on BMD measurements. However, our findings indicate that serum FGF-23 levels could serve as an important biochemical marker for PO. The cut-off value determined in our study suggests that serum FGF-23 levels could be a valuable and practical biochemical marker to complement imaging methods in identifying postmenopausal osteoporosis patients. Further studies with larger patient populations are needed to validate these findings and enhance the clinical applicability of serum FGF-23 measurements.