İnsizyonel hernilerde kesi yerinin lokalizasyonuna göre inkarserasyon/strangülasyona etki eden risk faktörlerinin öneminin irdelenmesi
Examination of the importance of risk factors affecting incarceration/strangulation based on the localization of the incision site in incisional hernias
  1. Tez No: 910755
  2. Yazar: HARUN TECİR
  3. Danışmanlar: DR. HAMİT AHMET KABULİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç Laparotomilerin yaklaşık %20'si insizyonel herni ile komplike olabilir ve bu durum inkarserasyon/strangülasyonla birleştiğinde morbidite ve mortaliteyi artırır. İnsizyonel herni gelişimi ve nüksü üzerine birçok risk faktörü tanımlanmışken, inkarserasyon/strangülasyonun risk faktörlerine dair çalışmalar sınırlıdır. Bu risk faktörlerinin inkarserasyon/strangülasyon gelişimi ve tedavi seçimi ile zamanlaması üzerindeki etkileri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Çalışmamız inkarserasyon/strangülasyon risk faktörlerini ve kesi yeri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif çalışmada, 1 Ocak 2019-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde insizyonel herni nedeniyle ameliyat edilen yetişkin hastaların verileri incelendi. Hastalar, acil ve elektif cerrahi gruplarına ayrıldı. Morfolojik bulgular, inkarserasyona yol açabilecek risk faktörleri ve herni özellikleri değerlendirildi. Acil cerrahide, inkarserasyon risk faktörleri ve kesi yeri ilişkisi çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile belirlendi. Bulgular Toplam 386 hasta incelenmiş olup, bunların %70.7'si kadın (n=273) ve %29.3'ü erkek (n=113) idi. Hastaların %63.5'i elektif, %36.5'i acil cerrahi geçirmiştir. Kadın cinsiyet, ASA III, VKİ, ailede herni öyküsü, ileus, antikoagülan kullanımı inkarserasyonu artıran kardiyovasküler hastalık ise azaltan risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Fizik muayenede herni defekti 5-10 cm olanlarda inkarserasyon riski %82.4, 10 cm'den büyüklerde %91.5 daha az bulunmuştur. Kesisi supraumblikal olanlarda ileus öyküsü, peri-infraumblikal olanlarda ileus, dren kullanımı ve radyoterapi, lateral kesilerde ileus, supraumblikal + peri-infraumblikal keside mesh kullanımı ve ileus inkarserasyon riskini artıran faktörlerdir. Peri-infraumblikal kesi ve herni defekti 3-4 cm olanlarda acil cerrahi riski 0-2 cm'e göre %92.3, 5-10 cm olanlarda ise %98.1 daha düşük bulunmuştur. Sonuç Kadın cinsiyet, ASA III, VKİ, defektin küçülmesi, ailede herni öyküsü, ileus ve antikoagülan kullanımı inkarserasyonu artıran kardiyovasküler hastalık ise azaltan risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Acil cerrahide kesisi supraumblikal olanlarda ileus öyküsü, peri-infraumblikalde ileus öyküsü , dren kullanımı, radyoterapi, defekt çapının küçük olması, lateralde ileus öyküsü, supraumblikal+ peri-infraumblikalde mesh kullanımı, ileus öyküsü olması inkarserasyon riskini artıran faktörler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction Approximately 20% of laparotomies may be complicated by incisional hernias, which, when combined with incarceration/strangulation, increase morbidity and mortality. While many risk factors for the development and recurrence of incisional hernias have been identified, studies on the risk factors for incarceration/strangulation are limited. There is also limited information regarding the impact of these risk factors on the development of incarceration/strangulation, treatment choices, and their timing. Our study aims to examine the risk factors for incarceration/strangulation and their relationship with the incision site. Materials and metods In this retrospective study, data from adult patients who underwent surgery for incisional hernia at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 1, 2019, and December 31, 2023, were analyzed. Patients were divided into emergency and elective surgery groups. Morphological findings, risk factors that could lead to incarceration, and hernia characteristics were evaluated. In emergency surgeries, the relationship between incarceration risk factors and the incision site was determined using multivariate logistic regression analysis. Result A total of 386 patients were analyzed, with 70.7% being female (n=273) and 29.3% male (n=113). Among the patients, 63.5% underwent elective surgery, while 36.5% underwent emergency surgery. Female gender, ASA III classification, BMI, family history of hernia, ileus, and anticoagulant use were identified as factors increasing the risk of incarceration, whereas cardiovascular disease was identified as a factor reducing this risk. On physical examination, the risk of incarceration was found to be 82.4% lower in patients with hernia defects measuring 5-10 cm and 91.5% lower in those with defects larger than 10 cm.In patients with supraumbilical incisions, a history of ileus was a factor increasing the risk of incarceration. Similarly, ileus, drain use, and radiotherapy were risk factors in peri-infraumbilical incisions. In lateral incisions, ileus was identified as a risk factor, while mesh use and ileus increased the risk in combined supraumbilical and peri-infraumbilical incisions. The risk of emergency surgery was 92.3% lower in patients with peri-infraumbilical incisions and hernia defects measuring 3-4 cm compared to those with defects measuring 0-2 cm and 98.1% lower in patients with defects measuring 5-10 cm. Conclusion Female gender, ASA III, BMI, smaller defect size, family history of hernia, ileus, and anticoagulant use were identified as risk factors increasing incarceration, while cardiovascular disease was identified as a factor reducing incarceration. In emergency surgery, factors increasing the risk of incarceration were found to be a history of ileus in supraumbilical incisions, a history of ileus in peri-infraumbilical incisions, drain use, radiotherapy, smaller defect size, a history of ileus in lateral incisions, and mesh use in supraumbilical + peri-infraumbilical incisions with a history of ileus.